reklama

"Zítra (v úterý) podle mého názoru asi budeme začínat odznovu, i když z našeho pohledu je ta pozice velice jednoduchá," podotkl Babiš. Připomněl, že postoj středoevropských zemí sdílela také Itálie a země dávaly jasně najevo, že jméno nizozemského politika je pro ně "obrovský problém", ale že nemají žádné další požadavky, samy podle Babiše dokonce přišly s určitými personálními návrhy. Většina zástupců dalších států EU podle něj tento postoj pochopila.

"Pan Timmermans určitě může zastávat nějaký jiný významný post v rámci evropských struktur," míní Babiš. Nynějšího prvního místopředsedu kritizuje za migrační kvóty a "předsudky" vůči zemím středoevropského regionu, včetně Rakouska. "To jen potvrzuje, že si myslím, že Evropská komise nemá dělat politiku," podotkl.

Summit řeší celý soubor pozic ve vedení unijních institucí, pro Česko a další země V4 je ale právě post v čele Evropské komise po Jeanu-Claudu Junckerovi tím klíčovým i proto, že s ním bude třeba jednat o nových komisařích za jednotlivé země. "Má obrovskou moc," míní český premiér.

"Musíme vybírat takové lidi, kteří dokážou hledat a vytvářet kompromisy," zdůraznil při odchodu z jednání polský ministerský předseda Mateusz Morawiecki, rozhodování unie musí podle něj odrážet zájmy pokud možno všech členských států bloku. Návrh na Timmermanse podle něj takovému přístupu neodpovídá. "Nová Evropa potřebuje nové tváře, které na jiné neútočí, které nehledají problémy, ale snaží se zemím pomáhat," podotkl.

Rozdíly v pohledech jednotlivých členů EU jsou ale podle polského premiéra tak vzdálené, že není jisté jejich překonání v úterním dalším kole rozhovorů. Stejně jako Babiš i Morawiecki zmínil, že země V4 přišly s vlastními návrhy, které ale ani jeden z premiérů nechtěl před novináři konkretizovat.

reklama