V době, kdy se šíří nová a vysoce přenosná koronavirová varianta omikron, navrhl možnost začít s aplikací čtvrté dávky premiér Naftali Bennett i ministr zdravotnictví Nican Horovic. Odborníci čtvrtou dávku zatím nedoporučují ani pro seniory a lidi s nižší imunitou.

Experti, kteří jednali v noci na dnešek, dále nedoporučili zkrácení doby mezi druhou a posilující, třetí dávkou očkování. Posuzovali návrh zkrátit tuto dobu ze současných pěti na tři měsíce a uspíšit tak ochranu občanů před rychle postupující variantou omikron.

Dalším doporučením odborného týmu je prodloužit rekonvalescenci lidí nakažených omikronem na čtrnáct a dní a podat jim posilující vakcínu po třech měsících od doznění infekce. Rekonvalescenční doba pro lidi zotavující se po nákaze je v ostatních případech desetidenní a teprve pak lze ukončit karanténu.

Odborná skupina dále nedoporučuje podat druhou dávku vakcíny lidem, kteří onemocněli covidem-19 po první dávce, ani posilující dávku těm, kteří se nakazili po dokončeném očkování.

O dalším postupu nyní bude rozhodovat Nachman Aš z ministerstva zdravotnictví, který je koordinátorem postupu v době epidemie. K nejnovějšímu rozhodnutí odborného panelu řekl, že "je velmi pravděpodobné," že v budoucnu bude čtvrtá dávka doporučena.

Podle izraelského tisku panuje na ministerstvu zdravotnictví shoda, že je třeba "dokončit očkování lidí, kteří ještě za sebou nemají tři dávky vakcín".

V USA doporučilo v říjnu Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) podání čtvrté dávky lidem s oslabenou imunitou. O nutnosti očkovat čtvrtou dávkou minulý týden mluvil i šéf firmy Pfizer Albert Bourla. Pfizer vyrábí vakcíny proti covidu a právě ty jsou v Izraeli nejvíc používané.

Bennett v neděli řekl, že Izrael je připraven na podání čtvrté dávky a že by toto očkování mohlo začít u lidí s oslabenou imunitou.

Izrael kvůli šíření varianty omikron znovu zpřísnil cestovní opatření a podmínky karantény, do tří dnů hodlá vydat nový seznam zemí, jejichž občané nebudou moci do Izraele. Horovic řekl, že vláda zatím nehodlá zakázat vstup plošně všem cizincům.

Do neděle se v Izraeli potvrdilo 67 případů omikronu: z toho 14 osob se nakazilo od lidí, kteří se vrátili ze zahraničních cest.

V Izraeli, který má přes devět milionů občanů, se očkují lidé od pěti let. Více než 5,7 milionu má ukončené očkování a přes 4,1 milionu má za sebou i třetí dávku.