Část Spojených států zasáhla extrémní epidemie chřipky. Lékaři tak silnou vlnu nemoci na přelomu listopadu a prosince nepamatují, v některých regionech přitom počet nemocných stoupl o více než 1000 procent. Co je příčinou masivního nárůstu nemocných nikdo přesně neví.
Plné nemocnice, zákazy návštěv a hodinové fronty na pohotovostech. Taková je realita posledních dní v mnoha regionech Spojených států. Do nemocnic přichází enormní množství lidí s vysokými horečkami, diagnóza lékařů ale většinou zní vždy stejně. Chřipka.
Chřipková epidemie na přelomu listopadu a prosince je ale v zámoří stejně neobvyklá, jako by byla u nás. Podle Světové zdravotnické organizace je počet nakažených chřipkou v Evropě velmi malý, a zvýšení se očekává až po novém roce. Stejně by tomu mělo být i v Americe. Ale není.
Dětská nemocnice v New Orleans eviduje 1400 případů chřipky. V loňském roce v tomto období jich bylo 9. Ochsner Health System, největší neziskové zdravotnické zařízení v Louisianě, eviduje za listopad téměř 7000 případů chřipky. O 1385 procent více nemocných, než loni za stejný měsíc.
Podle CNN má chřipka v mnoha případech dramatický průběh. Nemocní nejsou schopni prakticky ani vstát z postele, nemohou si číst ani neudrží telefon. Prakticky pouze spí.
Americké centru pro kontrolu nemocí rozděluje chřipkovou aktivitu do deseti úrovní dle počtu nemocných. V šesti státech byl vyhlášen nejvyšší stupeň pohotovosti, tedy 10. úroveň. Takovou epidemii a poslední roky nikdo z lékařů nepamatuje.
Co přesně je příčinou masivní epidemie nikdo netuší. Nejméně pět dětí už chřipce podlehlo a lékaři se obávají, že následující měsíce se bude počet nekažených prudce zvyšovat. "Když chřipková aktivita začne tak brzy, nemusí to vždy vždy, že bude špatná celá sezóna, ale z hlediska statistiky je časný začátek většinou doprovázen špatnou sezónou," tvrdí Anthony Fauci, ředitel Národního institutu alergických a infekčních nemocí.
Kromě lékařů ale mají strach i rodiče dětí. Ti, jejichž ratolesti mají už nemoc za sebou, hovoří o štěstí. "Léky nezabíraly, horečka byla pořád vysoká a já byla nervózní. Nikdy jsem neviděl žádné z mých dětí takhle a tak dlouho trpět," popsala stav třináctiletého syna Adriana pro CNN Donna Boninová. Jeho dva sourozenci následně onemocněli také.
Lékaři proto rodičům doporučují, aby své děti a ideálně i sami sebe nechali očkovat. Ačkoliv se doporučuje vakcínu podávat především na podzim, nevylučují její účinnost ani nyní.
Data poskytnutá Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí ukazují, že Žádný z evropských regionů zatím podobnou epidemii nevykazuje. Větší počet nemocných hlásí pouze Rakousko.
Související
17. listopadu 2024 18:59
24. října 2024 19:37
22. října 2024 10:08
16. října 2024 11:09
25. září 2024 14:25
11. září 2024 21:58