Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Extrémní epidemie, jakou lékaři nepamatují? Počet nemocných stoupl o 1400 procent

Nachlazení, ilustrační fotografie
Nachlazení, ilustrační fotografie
Foto: ielement.cz

Část Spojených států zasáhla extrémní epidemie chřipky. Lékaři tak silnou vlnu nemoci na přelomu listopadu a prosince nepamatují, v některých regionech přitom počet nemocných stoupl o více než 1000 procent. Co je příčinou masivního nárůstu nemocných nikdo přesně neví.

Plné nemocnice, zákazy návštěv a hodinové fronty na pohotovostech. Taková je realita posledních dní v mnoha regionech Spojených států. Do nemocnic přichází enormní množství lidí s vysokými horečkami, diagnóza lékařů ale většinou zní vždy stejně. Chřipka.

Chřipková epidemie na přelomu listopadu a prosince je ale v zámoří stejně neobvyklá, jako by byla u nás. Podle Světové zdravotnické organizace je počet nakažených chřipkou v Evropě velmi malý, a zvýšení se očekává až po novém roce. Stejně by tomu mělo být i v Americe. Ale není.

Dětská nemocnice v New Orleans eviduje 1400 případů chřipky. V loňském roce v tomto období jich bylo 9. Ochsner Health System, největší neziskové zdravotnické zařízení v Louisianě, eviduje za listopad téměř 7000 případů chřipky. O 1385 procent více nemocných, než loni za stejný měsíc.

Podle CNN má chřipka v mnoha případech dramatický průběh. Nemocní nejsou schopni prakticky ani vstát z postele, nemohou si číst ani neudrží telefon. Prakticky pouze spí.

Americké centru pro kontrolu nemocí rozděluje chřipkovou aktivitu do deseti úrovní dle počtu nemocných. V šesti státech byl vyhlášen nejvyšší stupeň pohotovosti, tedy 10. úroveň. Takovou epidemii a poslední roky nikdo z lékařů nepamatuje.

Co přesně je příčinou masivní epidemie nikdo netuší. Nejméně pět dětí už chřipce podlehlo a lékaři se obávají, že následující měsíce se bude počet nekažených prudce zvyšovat. "Když chřipková aktivita začne tak brzy, nemusí to vždy vždy, že bude špatná celá sezóna, ale z hlediska statistiky je časný začátek většinou doprovázen špatnou sezónou," tvrdí Anthony Fauci, ředitel Národního institutu alergických a infekčních nemocí.

Kromě lékařů ale mají strach i rodiče dětí. Ti, jejichž ratolesti mají už nemoc za sebou, hovoří o štěstí. "Léky nezabíraly, horečka byla pořád vysoká a já byla nervózní. Nikdy jsem neviděl žádné z mých dětí takhle a tak dlouho trpět," popsala stav třináctiletého syna Adriana pro CNN Donna Boninová. Jeho dva sourozenci následně onemocněli také.

Lékaři proto rodičům doporučují, aby své děti a ideálně i sami sebe nechali očkovat. Ačkoliv se doporučuje vakcínu podávat především na podzim, nevylučují její účinnost ani nyní.

Data poskytnutá Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí ukazují, že Žádný z evropských regionů zatím podobnou epidemii nevykazuje. Větší počet nemocných hlásí pouze Rakousko.

Témata:  lékaři chřipka

Aktuálně se děje

23. května 2024 14:46

Norsko uzavře hranice ruským turistům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války, tvrdí Orbán

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio.