Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

FBI oznámila, že odstřihla ruské hackery od citlivých informací

FBI
FBI
Foto: FBI **www.fbi.gov**

Americká kontrarozvědka FBI v úterý oznámila, že odhalila a přerušila síť napadených počítačů, které ruští špioni roky využívali k získávání citlivých informací z více než 50 zemí světa. Byly mezi nimi i členské státy NATO.

Podle CNN jde o velkou ránu pro ruskou tajnou službu FSB, která zřejmě prostřednictvím sofistikovaných hackerských nástrojů infiltrovala západní rozvědky po dobu téměř dvou dekád. FBI v pondělí využila soudní nařízení, aby Rusy odstřihla od přístupu do sítě ve Spojených státech.

Americká kontrarozvědka se domnívá, že uvést tyto nástroje znovu do provozu by bylo velmi složité. Ruská ambasáda ve Washingtonu zatím celou záležitost nijak nekomentovala.

FBI cílila na ruskou hackerskou skupinu Turla, která je podle expertů jako jedna z elitních kyberšpionážních jednotek zodpovědná za rozsáhlé úniky informací z americké armády od poloviny 90. let do roku 2008.

Témata:  FBI Federální úřad pro vyšetřování (Federal Bureau of Investigation) Rusko hackeři

Související

Aktuálně se děje

16. prosince 2025 17:25

Únos chlapce vyděsil lidi na Zlínsku. Nové informace o průběhu celého případu

Policie v úterý obvinila pětadvacetiletého muže v případu únosu dvanáctiletého chlapce ze Zlínska z pokusu o vraždu a zbavení osobní svobody. Zmínila, že další informace k případu už zřejmě neuvolní. Některé detaily se ale začaly objevovat v médiích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy