Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

FBI oznámila, že odstřihla ruské hackery od citlivých informací

FBI
FBI
Foto: FBI **www.fbi.gov**

Americká kontrarozvědka FBI v úterý oznámila, že odhalila a přerušila síť napadených počítačů, které ruští špioni roky využívali k získávání citlivých informací z více než 50 zemí světa. Byly mezi nimi i členské státy NATO.

Podle CNN jde o velkou ránu pro ruskou tajnou službu FSB, která zřejmě prostřednictvím sofistikovaných hackerských nástrojů infiltrovala západní rozvědky po dobu téměř dvou dekád. FBI v pondělí využila soudní nařízení, aby Rusy odstřihla od přístupu do sítě ve Spojených státech.

Americká kontrarozvědka se domnívá, že uvést tyto nástroje znovu do provozu by bylo velmi složité. Ruská ambasáda ve Washingtonu zatím celou záležitost nijak nekomentovala.

FBI cílila na ruskou hackerskou skupinu Turla, která je podle expertů jako jedna z elitních kyberšpionážních jednotek zodpovědná za rozsáhlé úniky informací z americké armády od poloviny 90. let do roku 2008.

Témata:  FBI Federální úřad pro vyšetřování (Federal Bureau of Investigation) Rusko hackeři

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Izrael, ilustrační foto

Bývalý šéf izraelské tajné služby měl vyhrožovat hlavní prokurátorce ICC

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.