Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

FBI se obává násilné odvety za neúspěšný atentát na Donalda Trumpa

FBI
FBI
Foto: FBI **www.fbi.gov**

Americké úřady v čele s FBI a ministerstvem vnitřní bezpečnosti (DHS) mají obavy z možné násilné odvety za víkendový neúspěšný atentát na Donalda Trumpa. Úřady už zaznamenaly několik činů obtěžování a výhrůžek politikům – a to bez ohledu na jejich stranickou příslušnost. 

Před možnou odvetou varuje server Politico s odvoláním na „vzácné společné prohlášení“ obou institucí. „Násilní extremisté nebo jiné osoby se mohou pokusit o následné nebo odvetné násilné činy v reakci na pokus o atentát na Trumpa na víkendovém shromáždění v Pensylvánii,“ zní z bulletinu.

FBI a ministerstvo pro vnitřní bezpečnost (známé také jako Department of Homeland Security) údajně zaznamenaly aktivitu spojenou s hrozbou. „FBI a DHS jsou i nadále znepokojeny možností následných nebo odvetných násilných činů po tomto útoku, zejména vzhledem k tomu, že jednotlivci v některých internetových komunitách vyhrožovali, povzbuzovali nebo odkazovali na násilné činy v reakci na pokus o atentát,“ pokračuje prohlášení.

Dle svých slov obě instituce pracují daleko intenzivněji než normálně. „Tento útok posiluje naše hodnocení, že cíle související s volbami jsou pod zvýšenou hrozbou útoku nebo jiných typů rušivých incidentů.“

Některé hrozby už přešly ve skutky. Manhattanskému okresnímu prokurátorovi Alvinu Braggovi přišly výhružky smrtí a obálky plné bílého prášku.

Nejhorší situaci ale zažila státní tajemnice Maine Shenna Bellowsová. „Jsme na sváteční víkend pryč. Včera jsme nebyli doma, když se výhrůžky vystupňovaly a adresa našeho domu byla zveřejněna na internetu. Bylo to dobře, protože náš dům byl včera večer vykraden,“ informovala.

„V pátek večer zavolal do regionálního komunikačního centra neznámý muž s tím, že se vloupal do domu v oblasti Augusty,“ potvrdila státní policie z Maine.

Terčem tzv. swattingu (volání záchranných složek a policie na adresu jiné osoby, pozn. red.) se stali republikánští členové Kongresu Rick Scott (Florida), Marjorie Taylor Greenová (Georgia) a Brandon Williams (New York). Tento druh obtěžování je v Americe poměrně běžný a před letošními volbami se stupňuje.

V sobotu na Donalda Trumpa během předvolebního shromáždění v Pensylvánii zaútočil 20letý TH Crooks s poloautomatickou puškou. Trumpa zasáhl do horní části pravého ucha, zabil jednoho účastníka akce a dva další zranil. Útočníka poté zastřelila tajná služba.

Biden uvedl, že neví, zda tento útok ovlivní vývoj prezidentských voleb v USA, které se budou konat v listopadu.

Témata:  Donald Trump USA FBI Federální úřad pro vyšetřování (Federal Bureau of Investigation)

Související

Aktuálně se děje

24. června 2025 10:18

Lela s Arniem opět v nemocnici. Slovenka zalarmovala lékaře, v plánu je operace

Radost z nejmladšího potomka vystřídaly v domácnosti Vémolových starosti. U malého Arnolda totiž byly odhaleny poměrně vážné zdravotní potíže. Chlapec bude dokonce muset podstoupit operaci. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Výbuchy v Íránu

Analýza

Přímý konflikt Íránu s Izraelem a americký zásah mění pravidla hry. Roste riziko teroru na Západě

Přímý střet Íránu s Izraelem a následný americký zásah proti íránským jaderným zařízením přetvářejí charakter blízkovýchodního konfliktu. Teherán, tradičně spoléhající na proxy skupiny, nyní čelí přímému vojenskému tlaku. Riziko širší eskalace roste, a to nejen v regionu, ale i mimo něj. Hrozí útoky íránských spojenců na Západě, včetně Evropy, kde bezpečnostní složky varují před možností teroristických operací.