Premiér věří, že stát nepřesáhne schodek ve státním rozpočtu na letošní rok, jehož novelu Zeman vetoval.

Plánovaný schodek státního rozpočtu na příští rok je 295 miliard korun. Příjmy rozpočtu mají činit 1,93 bilionu a výdaje 2,22 bilionu korun. Tyto parametry už nelze měnit, poslanci je schválili v úvodním kole projednávání návrhu rozpočtu. Vláda za své priority označila podporu obyvatel v souvislosti s růstem cen a energetickou krizí a pokrytí výdajů souvisejících s válečným konfliktem na Ukrajině.

"Signál nemám, že veto prezident uplatní, nemám ani jasně řečeno, že ho neuplatní," řekl Fiala v ČT a poukázal na to, že návrh rozpočtu na příští rok ještě Sněmovna neschválila. "Pokud prezident uplatní veto, tak ho přehlasujeme, tak aby rozpočet mohl vstoupit v platnost," dodal premiér. Nemyslí si, že rozpočet nebude schválený do konce roku. "Vyhne," řekl Fiala na otázku, zda se ČR vyhne rozpočtovému provizoriu. Na začátku letošního roku se podle něj navíc ukázalo, že rozpočtové provizorium žádnou katastrofu nezpůsobilo.

Zeman může mít podle Fialy také dobré důvody pro to, aby rozpočet na příští rok nevetoval. "Máme tam výrazně zvýšené výdaje na obranu, ale máme tam taky rekordní investice do dopravní infrastruktury," řekl premiér. Jde podle něj o věci, které by prezident s ohledem na své dlouhodobé názory mohl ocenit. Vláda se podle Fialy snaží, aby byl návrh rozpočtu realistický. "Samozřejmě připouštím, že doba je tak dynamická a tak zvláštní, že se predikce dělají velmi těžko," řekl.

Premiér věří, že stát nepřesáhne schodek státního rozpočtu na letošní rok, který vláda na podzim kvůli dopadům ruského vpádu na Ukrajinu zvýšila novelou z 280 miliard na 375 miliard korun. Tuto novelu Zeman vetoval, Sněmovna ho ale přehlasovala.

Do debaty v ČT byl dnes s Fialou pozvaný podle Moravce také předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš, který nyní kandiduje na prezidenta, ale pozvání podle Moravce nepřijal. Místopředsedkyně ANO Alena Schillerová dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové na televizní stanici CNN Prima News uvedla, že není nutné, aby Babiš prezentoval své politické názory před prvním kolem prezidentské volby, protože jsou dostatečně známé. "Zbabělost v žádném případě," odpověděla na otázku, zda jde o taktiku, nebo zbabělost.

Fiala: Platí závazek, že celková daňová zátěž nesmí vzrůst

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) platí závazek vládní koalice, že celková daňová zátěž nesmí vzrůst. Předseda vlády to dnes řekl v České televizi v Otázkách Václava Moravce. Fiala také v pořadu odmítl, že by se mohla snižovat hranice zastropování energií, nastavena podle něj byla zodpovědně.

Otázku zvyšování daní tento týden otevřel vicepremiér a ministr sociálních věci Marian Jurečka (KDU-ČSL). Za lidovce by chtěl progresivní zdanění osob, debatu chce i o dani z nemovitosti, řekl serveru Novinky.cz.

Podle Fialy názory, které se ve veřejném prostoru objevují, dokazují, že vláda pracuje. Otázku ohledně řešení deficitu rozpočtu očekává na počátku příštího roku. "Já jsem otevřen diskusi. Platí pořád náš závazek, že celková daňová zátěž nesmí vzrůst, protože nechceme zatížit za této těžké situace občany a firmy dalším zdaněním," poznamenal. V souvislosti s výrazným snížením DPH například u potravin Fiala poznamenal, že jde o velmi nákladné opatření, jež nelze držet dlouhodobě.

Fiala odmítl, že by vláda chtěla snižovat hranici zastropování cen elektřiny a plynu. Strop na cenu energií je podle něj stanoven tak, aby si ho stát mohl dovolit a aby lidé nebyli překvapeni výší úhrad.

Premiér odmítl, že by se vláda příliš soustředila na celoevropská řešení na úkor České republiky. Poznamenal, že hledání společného postupu je pro Česko výhodnější a levnější, než kdyby postupovalo samostatně.

K otázce inflace premiér poznamenal, že podle odhadů expertů by příští rok měla začít klesat a že nejpozději v druhé polovině roku by se měla dostat na jednomístné číslo. Poznamenal ale, že nikdo neví, jak dlouho bude trvat konflikt na Ukrajině. Premiér doufá, že příští rok již krize poleví a vláda se bude moc silněji zabývat realizací svého programového prohlášení.