Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fiala podepsal obrannou smlouvu s USA, proces ratifikace je završen

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu podepsal obrannou smlouvu s USA a završil tak proces její ratifikace. Jejím smyslem je především prohloubení spolupráce mezi českými a americkými ozbrojenými silami. Smlouvu už dříve schválily obě parlamentní komory, platná bude 30 dnů po potvrzující nótě ze strany Spojených států.

"Poslední potřebný podpis. Právě jsme dokončili ratifikaci dohody o obranné spolupráci s USA," napsal Fiala na sociální síti X, kde rovněž zveřejnil fotografii s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS).

Smlouvu začátkem srpna podepsal také prezident Petr Pavel, který tehdy uvedl, že nejde o nic, čeho by se lidé měli obávat. Zmínil také, že ji s Washingtonem již dříve uzavřela většina okolních evropských zemí.

Poslanecká sněmovna schválila dohodu na jednom z červencových jednání. Pro ratifikaci dohody hlasovalo 115 ze 144 přítomných zákonodárců. Proti bylo jen 14 zástupců SPD, které se marně snažilo prosadit odročení jednání na neurčito, a čtyři lidé zastupující ANO.

Fialova vláda schválila Dohodu o obranné spolupráci na jednání ve středu 26. dubna 2023. O necelý měsíc později ji ministryně Černochová ve Washingtonu podepsala s americkým protějškem Lloydem Austinem. Souhlas s ní vyjádřil také Senát.

Smlouva podle ministerstva umožní prohloubit spolupráci mezi českými a americkými ozbrojenými silami. Jejím smyslem je úprava právního postavení příslušníků ozbrojených sil Spojených států na území České republiky, pokud by jejich pobyt dle ústavy schválila vláda či parlament. Samotná dohoda americkým vojákům oprávnění pobývat na území České republiky neposkytuje.

Témata:  Petr Fiala USA U.S. ARMY

Související

Aktuálně se děje

11. července 2025 10:33

Důchody v lednu opět stoupnou. Parametry valorizace se začínají rýsovat

I v lednu 2026 se jako každý rok zvýší průměrný důchod v rámci pravidelné valorizace. Podle aktuálních odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vzroste jeho výše o 656 až 672 korun. Dosáhne tak více než 21 800 korun. Informoval o tom web novinky.cz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy