"Poslední potřebný podpis. Právě jsme dokončili ratifikaci dohody o obranné spolupráci s USA," napsal Fiala na sociální síti X, kde rovněž zveřejnil fotografii s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS).

Smlouvu začátkem srpna podepsal také prezident Petr Pavel, který tehdy uvedl, že nejde o nic, čeho by se lidé měli obávat. Zmínil také, že ji s Washingtonem již dříve uzavřela většina okolních evropských zemí.

Poslanecká sněmovna schválila dohodu na jednom z červencových jednání. Pro ratifikaci dohody hlasovalo 115 ze 144 přítomných zákonodárců. Proti bylo jen 14 zástupců SPD, které se marně snažilo prosadit odročení jednání na neurčito, a čtyři lidé zastupující ANO.

Fialova vláda schválila Dohodu o obranné spolupráci na jednání ve středu 26. dubna 2023. O necelý měsíc později ji ministryně Černochová ve Washingtonu podepsala s americkým protějškem Lloydem Austinem. Souhlas s ní vyjádřil také Senát.

Smlouva podle ministerstva umožní prohloubit spolupráci mezi českými a americkými ozbrojenými silami. Jejím smyslem je úprava právního postavení příslušníků ozbrojených sil Spojených států na území České republiky, pokud by jejich pobyt dle ústavy schválila vláda či parlament. Samotná dohoda americkým vojákům oprávnění pobývat na území České republiky neposkytuje.