Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fiala ve Sněmovně popřel, že by Evropa plánovala nasazení vojáků na Ukrajině

Petr Fiala (ODS)
Petr Fiala (ODS)
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Evropské země se nechystají poslat vojáky na Ukrajinu, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v rámci čtvrtečních interpelací v Poslanecké sněmovně. Odpovídal na dotaz, který vyplýval z předchozích slov francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Fiala v odpovědi na interpelaci ze strany poslance Zdeňka Kettnera (SPD) zdůraznil, že nápad Macrona byl v rámci pondělní pařížské konference jen marginálním tématem.

"Naprostá shoda zemí byla ta, že o tom dál nebudeme mluvit ani uvažovat, že to není téma, protože prostě pro naprostou většinu zemí je tato myšlenka nepřijatelná. Naopak jsme se shodli na tom, že není potřeba přemýšlet nad novými cestami, ale že je potřeba rozvíjet ty kroky a ty aktivity, které už děláme a že nestačí dělat to dosavadním tempem, ale je potřeba v tom přidat a být efektivnější a intenzívnější," řekl premiér.

"Mohu všechny uklidnit, nikdo v Evropě se nechystá posílat vojáky na Ukrajinu," prohlásil lídr občanských demokratů. Česko je toho názoru, že je třeba podporovat Kyjev v jeho boji, nikoliv eskalovat situaci.

Shoda na tom je podle Fialy velmi silná. "Ukrajina bojuje nejenom za svoji nezávislost a svobodu, za svoje území, za svoje právo se rozhodovat o svém osudu, což jsou všechno hodnoty správné, důležité, a samy o sobě by si zasloužily podporu, ale Ukrajina tím, že brání ruské agresi, bojuje také za bezpečnost celé Evropy, a proto je potřeba hledat všechny cesty, jak ji ještě intenzivněji podpořit než dosud," dodal.

Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl po pondělní pařížské konferenci, že nevylučuje možnost nasazení pozemních jednotek své země na Ukrajině. Odmítl však přiblížit, které státy, pokud vůbec nějaké, nasazení svých vojáků zvažují.

Na setkání nicméně zdůraznil, že v budoucnosti nelze vyloučit žádnou možnost. Každá země by měla mít podle něj právo rozhodnout o svém postoji.

Témata:  Petr Fiala válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 10:51

Zdražuje čokoláda, cukr i káva. Počasí dělá z běžného zboží luxus pro bohaté

Ceny kakaa vytrvale stoupají a podle analytiků komodita má prostor pro prodloužení současného rekordního cyklu. Ale zatím nejsou na obzoru žádné známky výrazného snížení poptávky. Na konci března ceny kakaa na burze v New Yorku dosáhly historického maxima, když nakrátko překročily hranici 10.000 USD za tunu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy