Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fico opět v ráži: Až skončí válka, bude zájem na standardizaci vztahů s Ruskem

Robert Fico, zdroj: European Commission (Lukasz Kobus)
Robert Fico, zdroj: European Commission (Lukasz Kobus)
Foto: Wikimedia Commons

Až skončí válka na Ukrajině, bude zájem na standardizaci vztahů s Ruskem. Uvedl to po návratu ze společného jednání slovenské a ukrajinské vlády premiér Robert Fico v pořadu RTVS Sobotní dialogy. Informuje SITA.

Jak zdůraznil premiér, má zájem o politiku, která by zahrnovala všechny čtyři světové strany. „Snažím se vyvíjet politiku založenou na dobrých a přátelských vztazích s každým, kdo projevuje zájem o takovou politiku,“ uvedl Fico, přičemž zdůraznil, že Ukrajina je sousedem Slovenské republiky, a je proto v zájmu Slovenska, aby vztahy s Ukrajinou zůstaly normální.

Fico sdělil, že jejich názory se liší, a pokud by Ukrajina projevila zájem o vstup do NATO a on by byl stále premiérem, přesvědčoval by poslance, aby takové rozhodnutí vetovali. „Podle mého názoru by členství Ukrajiny v NATO mohlo vyvolat jen třetí světovou válku. Preferujeme nezávislou Ukrajinu,“ dodal Fico.

Nicméně, jak jsme již zmínili v úvodu zprávy, Fico při společném jednání slovenské a ukrajinské vlády měl daleko otevřenější přístup k Ukrajině. Slovenský politik, který rád mluví o tom, že v "Kyjevě žádná válka není" a že nynější ruskou agresi pomohlo začít počínání "ukrajinských nacistů", zvolil diametrálně odlišnou rétoriku. 

Premiér vyjádřil podporu napadené zemi v příslušnosti k Evropské unii a zároveň zdůraznil význam zachování územní integrity Ukrajiny.

Podle informací z ukrajinské delegace Fico za zavřenými dveřmi uznal, že jeho protiukrajinská prohlášení byla zaměřena na domácí publikum, ale sám je připraven na konstruktivní dialog. "Pokud Slovensko, stejně jako Maďarsko, nebude blokovat pro Ukrajinu důležitá témata, pak budou muset být tato prohlášení ignorována," uvedl později jeden z členů vlády.

Témata:  válka na Ukrajině Robert Fico Rusko

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy