reklama

Počet úmrtí na covid-19 stoupl za poslední den o 363 na 39.037, uvádí ministerstvo. Za posledních sedm dní přitom denně v průměru umíralo 431 nakažených pacientů.

Dohromady se už ve Francii nakazilo 1,601.367 lidí a země nyní čelí sílící druhé vlně pandemie. Podle ministra zdravotnictví bude prudší než ta jarní, pokud se bude koronavirus šířit dosavadním tempem.

Počet pacientů na jednotkách intenzivní péče by podle Vérana mohl dosáhnout vrcholu na počtu kolem 6000, pokud lidé budou dodržovat stávající karanténní opatření, nebo na 7000, pokud se vir bude šířit jako dosud, kdy ne každý pravidla dodržuje.

Ve středu bylo na JIP francouzských nemocnic přes 4000 pacientů s covidem. "Příští dny a týdny budou obtížné," řekl Véran na dnešní tiskové konferenci. Véran dodal, že do zdravotnických zařízení by mohli být opět povoláni jako posily studenti medicíny.

Ve Francii od 30. října až do konce listopadu platí přísná celostátní karanténní opatření. Francouzi mohou opustit domov jen kvůli cestě do práce, na nákup nezbytných potravin, za sportem v okolí bydliště, ze zdravotních nebo závažných rodinných důvodů. Zavřené jsou restaurace a bary i obchody, kromě těch nezbytných, a omezený je volný pohyb i mezi jednotlivými regiony.