Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francie omezí kvůli olympiádě lety, povolá vzdušné taxíky

Paříž, ilustrační foto
Paříž, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Během slavnostního zahájení olympijských her dne 26. července bude nad regionem Paříže po dobu šesti hodin uzavřena obloha v rámci rozsáhlé bezpečnostní operace. Oznámilo to vedení pařížských letišť, uvedla agentura AP.

Augustin de Romanet, předseda provozovatelské společnosti Aéroports de Paris, informoval, že letecké společnosti byly předem informovány o plánovaném uzavření a že budou létat kolem zakázaného vzdušného prostoru.

"Po dobu šesti hodin nebude nad pařížským regionem žádný let," sdělil server France Info. Bezletová zóna bude mít poloměr 150 kilometrů kolem Paříže, uvedli úředníci pro civilní letectví a ministr vnitra Gérald Darmanin.

Největší bezpečnostní výzvou pro pořadatele pařížských olympijských her bude nevídaná ceremonie na břehu řeky Seiny, kde se očekává účast více než 320 000 lidí.

Během olympiády bude nad městem nejméně jedno francouzské vojenské průzkumné letadlo AWACS, které bude monitorovat situaci. Tato letadla využívají silný radar k detekci případných leteckých hrozeb, uvedl velitel francouzské letky těchto strojů pro AP. Další vojenská letadla budou nasazena k zachycení nepovolených letů v olympijském vzdušném prostoru.

De Romanet dříve zmínil, že existuje "velmi, velmi velká" pravděpodobnost, že během pařížské olympiády budou nad městem operovat testovací letecké taxíky na elektrický pohon, což by bylo poprvé na světě.

Evropské úřady pro povolení letadel musí nejprve schválit provoz těchto taxíků na experimentální bázi. "Věříme, že budeme moci experimentálně přepravovat cestující. To by umožnilo poprvé na světě vertikální start a přistání elektrických letadel," uvedl de Romanet.

Mnoho společností vyvíjí elektrická letadla s možností svislého vzletu a přistání. Některé z nich již uskutečnily demonstrační lety. Soutěží o to, která společnost přivede svůj slib environmentálně příznivé letecké dopravy na komerční úroveň. De Romanet zdůraznil, že věří v bezpečnost těchto letadel. "Jsem připraven usednout dovnitř," uvedl.

Kritici vyjádřili obavy, že elektrické taxíky nad Paříží budou způsobovat hluk a mohou být potenciálně nebezpečné, a že si je budou moci dovolit pouze bohatí jednotlivci. Starostka Paříže Anne Hidalgová, členka socialistické strany, patří mezi odpůrce návrhů na provozování těchto taxíků na několika trasách v pařížské oblasti během olympiády.

Témata:  Francie letectví a letadla

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy