Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francie i Itálie hlásí nové rekordy v počtu nákaz koronavirem

Paříž, ilustrační fotografie.
Paříž, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Francie za posledních 24 hodin zaznamenala přes 208.000 případů nákazy koronavirem. Podle agentury Reuters je to nejen francouzský, ale také celoevropský rekord od začátku pandemie covidu-19. Své maximum dnes znovu překonala také Itálie, která hlásí 98.030 nových případů.

Tempo šíření nákazy ve Francii, která v úterý zaznamenala 179.807 infikovaných, je tak vysoké, že se podle ministra zdravotnictví Oliviera Vérana koronavirus v zemi prokáže každou vteřinu v průměru u dvou lidí. Zatím podle něj ale není situace taková, aby varianta omikron - která se rychleji šíří, ale mívá mírnější projevy - měla zásadní dopad na francouzské nemocnice.

S rekordními počty případů se potýká i Itálie, která v úterý informovala o 78.313 nově infikovaných. Dnes jich ohlásila ještě o téměř 20.000 více. Na covid-19 v zemi za poslední den zemřelo 148 lidí.

Francouzský ministr zdravotnictví dnes také upozornil na to, že se už moc nemluví o variantě delta, která přitom podle něj "rozhodně ještě neřekla své poslední slovo". V některých regionech sice její výskyt ustupuje, jinde ale naopak narůstá. Véran také varoval před chřipkovou epidemií, která podle něj tuto zimu bude velká.

Ministr dále popisoval případy z nemocnic, kdy lidé, kteří jen těsně unikli smrti, dále odmítají existenci covidu, urážejí a napadají zdravotníky nebo si strhávají kyslíkové masky, protože nemoc považují za smyšlenku vlády. "Neříkám to jako výhrůžku, jsem lékař a ke všem pacientům přistupuji stejně. Je ale jen malá šance, že se vám podaří proběhnout mezi kapkami deště, rozšíření viru už je příliš silné a nejnáchylnější k nákaze virem jsou neočkovaní lidí," uvedl Véran.

Mezi hospitalizovanými na jednotkách intenzivní péče jsou sice lidé, kteří měli i posilující dávku očkování, ale 80 procent z pacientů na JIP jsou podle ministra zdravotnictví lidé s oslabenou imunitou.Ve Francii se dosud nenechalo naočkovat pět milionů lidí, Véran je řadí do tří kategorií. Jsou mezi nimi lidé, kteří žijí v odlehlých oblastech a nemají přístup k informacím ani k očkování. Druhou skupinou jsou klasičtí odmítači očkování, kteří mnohdy popírají existenci covidu. Třetí skupinou jsou zejména mladí lidé, kteří žijí stejně jako dřív a covid v podstatě ignorují.

Právě na třetí skupinu se podle Vérana zaměřuje očkovací pas, který by ve Francii mohl nahradit dosavadní covidový pas, který zahrnoval i možnost testování. O zavedení nového dokumentu nyní jedná francouzská vláda a parlament.

Témata:  Francie Itálie

Související

Aktuálně se děje

14:10

Kim Kardashian čelí kritice: Překročila hranice?

Kim Kardashian čelí kritice za reklamu na značku Skims, kde pózuje s růžencem kolem krku. Sociální sítě zaplavily reakce označující tento krok za neuctivý a marketingově vypočítavý. Reklama vyvolala vášnivou debatu a požadavky na omluvu.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy