Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francie poskytne Ukrajině stíhačky Mirage 2000, prohlásil Macron

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Francie plánuje poskytnout Ukrajině stíhačky Mirage 2000 a vycvičit její piloty, oznámil ve čtvrtek prezident Emmanuel Macron. Informaci přinesla agentura AFP.

"Zítra zahájíme novou spolupráci a oznámíme předání stíhaček Mirage 2000-5," uvedl Macron v rozhovoru pro francouzskou televizi. Tyto francouzské stíhačky pomohou Ukrajině bránit své území a vzdušný prostor. Macron však neupřesnil, kolik stíhaček bude posláno do Kyjeva.

Macron také oznámil, že výcvik ukrajinských pilotů proběhne ve Francii. Plánuje navrhnout ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, aby výcvik začal už v létě. "Obvykle to trvá pět až šest měsíců. Do konce roku tedy budeme mít vycvičené piloty. Tito piloti budou vycvičeni ve Francii," řekl Macron.

Navíc zopakoval, že Ukrajině by mělo být umožněno používat západní zbraně k útokům na ruské vojenské cíle a neutralizaci konkrétních míst, odkud je napadána.

V televizním rozhovoru Macron také uvedl, že Ukrajina požádala své západní spojence o vojenské instruktory pro výcvik vojáků na jejím území. Podle Macrona Ukrajina čelí velké výzvě při výcviku vojáků, protože se snaží zvýšit počet těch, kteří mohou jít bojovat na frontu.

"Ukrajinský prezident a jeho ministr obrany požádali všechny spojence v oficiálním dopise před 48 hodinami: 'Potřebujeme, abyste nás cvičili rychleji a dělali to na našem území'," informoval Macron.

V této souvislosti dodal, že Francie vycvičí 4500 vojáků, kteří se po návratu na Ukrajinu budou bránit ruské agresi. Uvedl také, že na území Ukrajiny momentálně nejsou žádní francouzští vojenští instruktoři. "Spolupracujeme s našimi spojenci a budeme jednat na základě společného rozhodnutí," dodal. 

Témata:  válka na Ukrajině Francie Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy