"Tento přesun se uskuteční velmi brzy a umožní Francii dále prohloubit svou podporu Ukrajině ve všech oblastech, aby mohla čelit válce, kterou 24. února zahájilo Rusko," uvedlo francouzské ministerstvo zahraničí. Šéf francouzské diplomacie Jean-Yves Le Drian o rozhodnutí informoval v telefonátu svého ukrajinského kolegu Dmytra Kulebu.

Ukrajina zůstává podle Francie nadále válečnou zónou, a Paříž proto dnes svým občanům opět doporučila, aby do země nejezdili.

Čeští diplomaté se do Kyjeva vrátili včera, na velvyslanectví opět zavlála česká vlajka. "Jde o jeden z mnoha kroků, kterým Ukrajině vyjadřujeme podporu. Česko stálo a vždy bude stát za Ukrajinou," uvedlo ministerstvo zahraničí na twitteru

Po Velikonocích plánuje svoji ambasádu opět otevřít Itálie, už koncem března tento krok udělalo Slovinsko. Například Polsko činnost své ambasády v Kyjevě nepřerušilo.

Francie dnes také oznámila, že na rumunsko-ukrajinskou hranici posílá konvoj 40 vozů, které povezou 50 tun zdravotnického materiálu. Ukrajinci dostanou mimo jiné 12 sanitek, 12 hasičských vozů a prostředky pro vyhledáván lidí v sutinách. Konvoj by měl vyrazit v pátek ráno.