reklama

Francie, která má 67 milionů obyvatel, se od listopadu potýká s pátou vlnou epidemie covidu-19. V současné době přibývá přibližně 70.000 infikovaných každý den. Lidí, kteří v souvislosti s covidem-19 zemřeli v nemocnicích, od začátku pandemie eviduje Francie už 95.083.

Podle Vérana bude začátkem ledna převažovat nová varianta koronaviru omikron. V současné době připadá na zhruba 20 procent případů, před týdnem to bylo deset procent. Véran také uvedl, že prozatím nejsou na stole žádná nová omezení, ačkoli je nelze vyloučit. Úřady doufají, že očkování proti covidu-19 jim umožní udržet šíření viru pod kontrolou. Země proto od ledna zkrátí lhůtu pro přeočkování posilující dávkou z pěti na čtyři měsíce.

Ministr zdravotnictví dnes podle agentury Reuters také oznámil, že Francie zrušila objednávku u firmy Merck & Co. na 50.000 dávek léku molnupiravir. Výsledky studií o účinnosti léku totiž podle něj nejsou dobré.

Francie se chystá zpřísnit podmínky covidového pasu. Podle současných pravidel postačuje ke vstupu do mnoha vnitřních veřejných míst potvrzení o nedávném negativním výsledku testu na koronavirus. Brzy ale tato možnost skončí a ke vstupu bude nutné být očkovaný nebo po nemoci covid-19.

Ministryně práce Élisabeth Borneová vyzvala firmy, aby "urychlily" využívání práce z domova a požádala je, aby se již nyní připravily na její posílení na začátku školního roku. "Je zřejmé, že v současné situaci je třeba urychlit a posílit práci na dálku, s cílem minimálně třídenního úvazku u pracovních míst, která to umožňují, nebo dokonce čtyřdenního, pokud je to možné," řekla ministryně rádiu Europe 1.

V úterý Francie registrovala 72.832 potvrzených případů covidu-19. Sedmidenní incidence momentálně činí 545 případů na 100.000 obyvatel, v Paříži je téměř dvojnásobná.