Čeká s ním na rozhodnutí Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), která by měla oznámit schválení užití vakcíny Pfizer/BioNTech pro tuto věkovou skupinu, píše agentura AFP. Záměr použít právě vakcínu americko-německého konsorcia dnes potvrdil také ministr zdravotnictví Olivier Véran.

Macron uvedl, že Francie již naočkovala první dávkou vakcíny proti covidu-19 více než polovinu dospělých obyvatel, což považuje za "opravdový milník". Spoluobčany ale zároveň vyzval, aby zůstali "velmi opatrní", protože v některých regionech epidemie opět sílí. Postižený je zejména jihozápad země, na kterém dnes Macron zahájil své šestitýdenní turné po francouzských regionech.

Francie dnes druhý den po sobě ohlásila méně než 10.000 nově nakažených virem SARS-CoV-2, což se stalo poprvé od září. Denní přírůstky pod tuto hranici pravidelně klesají v pondělky kvůli zpoždění v doručování výsledků po víkendu, ale uprostřed týdne je to méně obvyklé. Dnes ohlásila Francie za předchozí den 8743 nových případů, v úterý to bylo 9848 případů, uvádí Reuters. V pondělí hlásila Francie 1211 potvrzených případů infekce, což byl nejnižší údaj od poloviny srpna. Nadále klesají také počty hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče.

Do vakcinační kampaně v noci na dnešek zasáhl požár očkovacího centra ve městě Gap. Největší středisko departementu Hautes-Alpes na jihu Francie podle vyšetřovatelů pravděpodobně někdo úmyslně zapálil. Dveře budovy byly poškozené a veškeré vybavení bylo přemístěno doprostřed místnosti, která obvykle slouží jako společenské centrum, píše AFP s odvoláním na prokurátora z Gapu. Radnice po požáru přesunula očkování do nedaleké bruslařské haly.

Jiné očkovací centrum ve Francii žháři zapálili v noci z 18. na 19. května. Policie vyšetřuje, zda spolu oba případy souvisí, protože obě místa leží nedaleko.