Údaje z Francie z posledních dní jsou dosud nejvyšší, jaké kdy zaznamenal jakýkoli evropský stát. Šéf francouzské očkovací strategie Alain Fischer dnes nicméně řekl, že nynější vlna nákazy způsobená variantou omikron by mohla vyvrcholit asi za deset dní.

Do francouzských nemocnic bylo přijato za poslední den dalších 2308 pacientů s těžkým covidem-19, jejich celkový počet tak vzrostl na 21.605. To je stále asi o třetinu méně než na vrcholu předchozích vln. Po nákaze zemřelo dalších 193 lidí, o něco méně, než činí sedmidenní klouzavý průměr, který nicméně od listopadu trvale roste.

"Myslím, že se dostáváme k vrcholu této nové vlny," řekl dnes Fischer s tím, že jej očekává po polovině ledna.

Prezident Emmanuel Macron chce proti rozmachu viru bojovat především co největším proočkováním populace, aby nebylo nutné přijímat nové restrikce, jež omezují chod ekonomiky. Dnes se přitom postavil za svůj kontroverzní výrok z tohoto týdne, kdy poněkud vulgárním výrazem řekl listu Le Parisien, že chce novými restrikcemi naštvat občany, kteří se odmítají očkovat.

Macron dnes prohlásil, že svými slovy mohl někoho popudit, nicméně je odmítl vzít zpět. "Když někdo udělá ze své svobody své motto, tak nejen že vystavuje nebezpečí životy ostatních, ale také narušuje svobodu ostatních. To nemohu přijmout," řekl dnes novinářům. Dodal, že strategií jeho vlády je "očkovat, očkovat, očkovat" a že uvalování restrikcí na nenaočkované je postupem přijímaným v celé Evropě.

"Mou zodpovědností je trochu bít na poplach, to jsem tento týden udělal, aby věci mohly postupovat ještě o něco rychleji," dodal prezident. Ve Francii je nyní naočkovaných přes 91 procent dospělých a asi 77 procent veškeré populace.