reklama

"Toto jednostranné opatření se nemůže a nesmí dotýkat italského území a Itálie ho neuznává," uvedlo italské ministerstvo zahraničí. Jeho šéf Luigi Di Maio dal ve středu pokyn velvyslanectví v Paříži, aby tlumočilo formální stížnost francouzské vládě. V nótě Řím také připomíná, že Francie podle něj už dříve souhlasila, že otázky ochrany hraničního území se v této oblasti budou řešit společně.

Opatření, jehož cílem je ochrana přírody před dopady velkého přílivu turistů, vydalo vedení francouzského departementu Horní Savojsko 1. října. Týká se oblastí Chamonix-Mont-Blanc, Les Houches a Saint-Gervais-les-Bains, které jsou oblíbenými lyžařskými destinacemi. Zakazuje mimo jiné v dané oblasti přelety paraglidistů či výstup turistů na horu bez adekvátního vybavení, uvedla APA.

Mont Blanc tvoří přirozenou hranici mezi Francií a Itálii, země ale vedou dlouhodobě spor o to, kudy vlastně přesně hranice vede. Mont Blanc (4808 metrů nad mořem) je obecně považován za nejvyšší vrchol Evropy, vzhledem k nejednotnému určení evropsko-asijské hranice ale bývá někdy za nejvyšší evropskou horu označován kavkazský Elbrus (5642 metrů).

"Di Maio se konečně probudil," komentoval nótu poslanec italské strany Bratři Itálie Francesco Lollobrigida, který téma sporné hranice opakovaně nastoloval v italském parlamentu. Šéfka této strany, označované za krajně pravicovou, Giorgia Meloniová označila opatření Horního Savojska za "nepřijatelnou fracouzskou invazi v oblasti Mont Blancu".