Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francouzští politici se předhánějí v silných slovech i kvůli blížícím se volbám

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Do prvního kola francouzských prezidentských voleb zbývá necelých 100 dní a prezidentští kandidáti ve svých projevech volí stále silnější výrazy. Po prezidentu Emmanuelu Macronovi, který otevřeně prohlásil, že chce naštvat neočkované, přitvrdila svou rétoriku i jeho pravicová konkurentka Valérie Pécressová. Na návštěvě na jihu Francie mluvila zejména o bezpečnosti a nezbytnosti "vyčistit některé čtvrti".

Pozice Pécresseové v předvolební kampani musí manévrovat mezi politickým středem obsazeným Macronem a krajní pravicí, kde svádějí souboj další dva výrazní kandidáti, Marine Le Penová a Éric Zemmour. Ve středečním průzkumu preferencí získal Macron 24 procent hlasů, ostatní tři jmenovaní shodně 16 procent a mají nyní přibližně stejné šance projít spolu s Macronem do druhého kola voleb.

"Přišel čas vyčistit některé čtvrti, pronásledovat vůdce gangů, otrapy, zločince, dealery. Právě ty je potřeba nahánět a potrestat (...) a odebrat jim občanství," prohlásila ve čtvrtek Pécresseová."Mezi přistěhovalectvím a kriminalitou je spojitost," dodala na setkání před zhruba 500 stoupenci na jihu Francie, kde jsou problémy kolem přistěhovalců mnohdy citelnější než v jiných částech Francie.

Pécressová ve svém projevu použila i sousloví "je třeba použít tlakový čistič", které před deseti lety použil tehdejší ministr vnitra Nicolas Sarkozy. Za tuto narážku sklidila posměšnou poznámku od Zemmoura i od Le Penové, která připomněla její "vyčištění 12.000 pracovních míst policistů a strážníků".

"Pochopili jsme, že už nějaký čas flirtuje s krajní pravicí (...) ale tentokrát už to byla rovnou nabídka z sňatku," prohlásila o vyjádřeních Pécresseové ministryně pro rozvoj měst Nadia Haiová z Macronovy strany LREM.

"Tváří v tvář množství zpráv, které vyvolávají velké obavy, cítí politici potřebu dát o sobě více vědět, aby udělali dojem a překonali otupělost lidí z covidu-19. Sociální sítě také vytváří tlak na rychlejší reakce a používání slov, která doopravdy zaujmou," domnívá se specialistka na komunikaci Émilie Zapalskiová oslovená stanicí BFM TV.

Gaspard Gantzer, který připravoval prezidentskou kampaň Françoise Hollandea v roce 2017, rovněž zaznamenal významný posun ve stylu komunikace, píše BFM TV. "Doba se změnila, to je nepopiratelné. Kampaně se stále více podobají happeningům, zaznívají stále stejné věty, zatímco dříve se kandidáti snažili odlišit vtipnou poznámkou nebo určitým humorem. Vstoupili jsme do éry vulgarity, jisté trumpizace uvažování," poznamenává Gantzer, který vyučuje na dvou prestižních vysokých školách.

Souboj se vyostřuje také na krajní pravici, o čemž svědčí změny v itineráři předvolebních mítinků Zemmoura a Le Penové. Šéfka Národního sdružení (RN) měla ve čtvrtek a v pátek vystoupit na západním pobřeží ve městě Sables-d'Olonne. Komunikace jejího týmu s novináři pozvanými na setkání ale unikla do konkurenčního Zemmourova štábu, který se do oblasti vypraví už o víkendu a Le Penovou tak záměrně předstihne. Podle jeho štábu je to "nešťastná náhoda", město bylo "cestou z předchozího mítinku", který je však 400 kilometrů vzdálený, jak poznamenává AFP.

Témata:  Emmanuel Macron Francie

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 21:55

Závod s extrémním počasím má vítěze. Strčil do kapsy USA i Evropu

Globální závod v oblasti klimatu má, zdá se, svého vítěze. Podle serveru Politico je jím Čína. Dominance této země v technologiích čisté energie jí umožnila upevnit svůj vliv na rozvojové země, a to na úkor Spojených států a Evropské unie, jejichž úsilí působí ve srovnání s čínskými aktivitami slabě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy