Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fronta na Ukrajině se nehýbe. Ukrajinský postup pokračuje jen na jihu

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.gov.ua **www.mil.gov.ua**

Padlých je sice podle odhadů u Rusů více než na straně Ukrajiny, k zásadnímu průlomu na frontě však nedochází. Britští experti v pravidelném shrnutí konstatovali, že linie mezi oběma stranami konfliktu se téměř nemění kvůli dobrému opevnění i relativnímu nedostatku sil uvolněných k útoku.

Britské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že většina frontová linie zůstala během posledního týdne statická. Ukrajinské jednotky pokračovaly v postupu na jihu, kde zabezpečily vesnici Urožajne navzdory tuhému odporu ze strany okupantů. Rusové nadále útočili v okolí města Kupjansk v Charkovské oblasti.

"Podél fronty čelí obě strany stejné výzvě: pokouší se zdolat dobře opevněné jednotky, zatímco mají limitované množství nevázaných sil na nové výpady," konstatovali zahraniční pozorovatelé.

Moskva se v sobotu pochlubila jedním úspěchem, který nelze věrohodně ověřit. "Příslušníci ruské armády eliminovali nepřátelský výsadek o síle asi 150 lidí, kteří se snažili získat předmostí na levém břehu Dněpru," sdělilo vojsko podle dostupných informací.

Rusko naopak nemohou těšit zjištění deníku New York Times, který napsal, že válka si za téměř rok a půl vyžádala skoro 500 tisíc mrtvých či zraněných vojáků, přičemž více obětí připadá na agresora. Okupantům padlo až 120 tisíc vojáků, dalších až 180 tisíc utrpělo zranění. Kyjev podle odhadů eviduje 70 tisíc mrtvých a 100 až 120 tisíc zraněných.

Američtí představitelé ovšem dodali, že je složité se dobrat přesných čísel, protože strany konfliktu počty podhodnocují či dokonce záměrně nezveřejňují. Podle listu je ovšem zřejmé, že od počátku dlouho očekávané ukrajinské protiofenzivy obětí přibylo.

Odhady vychází ze satelitních snímků, zachycené komunikace či informací na sociálních sítích. Washington si je zároveň vědom, že Rusko má k dispozici výrazně větší počet vojáků, a to až 1,3 milionu.

Témata:  Armáda Ukrajina Ruská armáda válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

12. července 2024 20:22

11. července 2024 21:11

Evropské státy bojkotují Orbána. Nepošlou ministry na zasedání Rady EU

Švédsko spolu s několika dalšími členskými státy EU nevyšle své ministry na červencová neformální zasedání Rady Evropské unie, která bude předsedat Maďarsko. Tento krok má být protestem proti jednání maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy