Britské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že většina frontová linie zůstala během posledního týdne statická. Ukrajinské jednotky pokračovaly v postupu na jihu, kde zabezpečily vesnici Urožajne navzdory tuhému odporu ze strany okupantů. Rusové nadále útočili v okolí města Kupjansk v Charkovské oblasti.

"Podél fronty čelí obě strany stejné výzvě: pokouší se zdolat dobře opevněné jednotky, zatímco mají limitované množství nevázaných sil na nové výpady," konstatovali zahraniční pozorovatelé.

Moskva se v sobotu pochlubila jedním úspěchem, který nelze věrohodně ověřit. "Příslušníci ruské armády eliminovali nepřátelský výsadek o síle asi 150 lidí, kteří se snažili získat předmostí na levém břehu Dněpru," sdělilo vojsko podle dostupných informací.

Rusko naopak nemohou těšit zjištění deníku New York Times, který napsal, že válka si za téměř rok a půl vyžádala skoro 500 tisíc mrtvých či zraněných vojáků, přičemž více obětí připadá na agresora. Okupantům padlo až 120 tisíc vojáků, dalších až 180 tisíc utrpělo zranění. Kyjev podle odhadů eviduje 70 tisíc mrtvých a 100 až 120 tisíc zraněných.

Američtí představitelé ovšem dodali, že je složité se dobrat přesných čísel, protože strany konfliktu počty podhodnocují či dokonce záměrně nezveřejňují. Podle listu je ovšem zřejmé, že od počátku dlouho očekávané ukrajinské protiofenzivy obětí přibylo.

Odhady vychází ze satelitních snímků, zachycené komunikace či informací na sociálních sítích. Washington si je zároveň vědom, že Rusko má k dispozici výrazně větší počet vojáků, a to až 1,3 milionu.