reklama

Zásah se zaměřil na skupiny, které dodávají drogy po telefonické objednávce. Tyto skupiny se specializují na přepravu drog z měst do venkovských oblastí. Britská policie uvedla, že se jí podařilo přerušit zhruba deset procent těchto tras. Stanice BBC uvádí, že tento model distribuce drog nyní na britském trhu převažuje.

Podle britských úřadů a expertů roste v posledních letech počet dětí zapojených do distribuce drog. V první polovině letošního roku policie vypátrala přes 500 dětí, o kterých se domnívá, že sloužily jako drogoví poslíčci.

Nevládní organizace ale jejich počty odhadují na tisíce. "Příliš často se dětem nedostává podpory, kterou by potřebovaly," uvádí James Simmonds-Read, celostátní manažer organizace na ochranu dětských práv The Children's Society. Kriminální skupiny často vyhledávají a kontaktují nové dětské kurýry na sociálních sítích.

Zásah policii usnadnila epidemie koronaviru. "V prázdných autobusech a na vylidněných ulicích byli drogoví dealeři výraznější," podotkla Nikki Hollandová z Národního útvaru proti zločinu. Na druhé straně zavřené školy a omezený přístup k sociálním službám mohly rekrutování nových drogových poslíčků usnadnit, uvádí experti na organizovaný zločin.

reklama