Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Gazprom by mohl změnit smlouvy, když Západ zavede cenový strop na ruský plyn

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Pokud by Západ zavedl cenový strop na ruský plyn, mohla by ruská státní plynárenská společnost Gazprom usilovat o změnu současných smluv. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Skupina vyspělých ekonomik G7 na summitu v Německu možnost zavedení cenového stropu podle informací agentury Bloomberg projednávala a lídři zemí skupiny se chystají pověřit jednotlivé ministry, aby takový krok zvážili.

"Záleží to na rozhodnutí, které přijme Gazprom," řekl mluvčí ruského prezidenta. "Zřejmě budou klást podmínky týkající se změn ujednání současných smluv ohledně ceny. Nakolik je to možné z právního hlediska a podobně... Je to předmětem jednání," doplnil Peskov.

Agentura DPA uvedla, že cílem projednávaného stanovení cenového stropu je zabránit, aby Rusko, které vede válku na Ukrajině, neprofitovalo z celosvětového růstu cen energií. Opatření ale zatím nemá jednoznačnou podporu Evropské unie. V praxi by se dalo vymáhat například tak, že Západ by vázal služby, jako je pojištění přepravy ropy, na dodržování cenového stropu.

Témata:  plyn Gazprom

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy