Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Gazprom by mohl změnit smlouvy, když Západ zavede cenový strop na ruský plyn

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Pokud by Západ zavedl cenový strop na ruský plyn, mohla by ruská státní plynárenská společnost Gazprom usilovat o změnu současných smluv. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Skupina vyspělých ekonomik G7 na summitu v Německu možnost zavedení cenového stropu podle informací agentury Bloomberg projednávala a lídři zemí skupiny se chystají pověřit jednotlivé ministry, aby takový krok zvážili.

"Záleží to na rozhodnutí, které přijme Gazprom," řekl mluvčí ruského prezidenta. "Zřejmě budou klást podmínky týkající se změn ujednání současných smluv ohledně ceny. Nakolik je to možné z právního hlediska a podobně... Je to předmětem jednání," doplnil Peskov.

Agentura DPA uvedla, že cílem projednávaného stanovení cenového stropu je zabránit, aby Rusko, které vede válku na Ukrajině, neprofitovalo z celosvětového růstu cen energií. Opatření ale zatím nemá jednoznačnou podporu Evropské unie. V praxi by se dalo vymáhat například tak, že Západ by vázal služby, jako je pojištění přepravy ropy, na dodržování cenového stropu.

Témata:  plyn Gazprom

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.