Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Gibraltar vydraží první jachtu zabavenou oligarchovi kvůli protiruským sankcím

Gibraltar
Gibraltar
Foto: Pixabay

Gibraltar nabídne v úterý ve veřejné dražbě ke koupi luxusní jachtu Axioma ruského podnikatele Dmitrije Pumpjanského, který je terčem protiruských sankcí. Výtěžek z prodeje půjde na účet americké investiční banky JP Morgan, které podnikatel dluží. Některé vlády ovšem navrhovaly, aby peníze putovaly na pomoc ukrajinským uprchlíkům.

Axioma je první jachta zabavená kvůli sankcím za ruskou invazi na Ukrajinu, která půjde do dražby, uvedl dnes zpravodajský server stanice BBC.

Hodnota plavidla se odhaduje na 63 milionů liber (1,8 miliardy korun). Jachta bude v nabídce jen jeden den, a proto se podle BBC nejspíš prodá pod cenou. Banka JP Morgan si nárokuje 17 milionů liber (493 milionů korun) na uhrazení Pumpjanského dluhů.

Jachta měří 72,5 metru, na palubě je šest kabin pro 12 cestujících, o jejichž pohodlí se stará 20 členů posádky. Loď navržená designérem Albertem Pintem má bazén, vířivku, 3D kino a vybavení pro vodní lyžování a potápění.

Gibraltar loď zabavil v březnu, když přistála u jeho břehů. Zájemci o koupi si ji mohou prohlédnout dnes a v neděli. Ačkoliv západní země už zabavily desítky plavidel sankcionovaných podnikatelů, Axiom půjde jako první z nich do dražby, uvedl list The Guardian.

Pumpjanskij je majitelem a předsedou představenstva výrobce ocelových trubek OAO TMK, dodavatele ruské státní energetické společnosti Gazprom, píše BBC. Do letošního jara pod holding TMK spadal i český výrobce průmyslových armatur MSA z Dolního Benešova na Opavsku. Na 58letého Pumpjanského, jehož majetek se odhaduje na 1,84 miliardy liber (53 miliard korun), uvalila sankce Evropská unie, Británie i Spojené státy. Podle listu The Guardian byl jedním z oligarchů, kteří měli nejužší vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Témata:  Gibraltar protiruské sankce

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy