Axioma je první jachta zabavená kvůli sankcím za ruskou invazi na Ukrajinu, která půjde do dražby, uvedl dnes zpravodajský server stanice BBC.

Hodnota plavidla se odhaduje na 63 milionů liber (1,8 miliardy korun). Jachta bude v nabídce jen jeden den, a proto se podle BBC nejspíš prodá pod cenou. Banka JP Morgan si nárokuje 17 milionů liber (493 milionů korun) na uhrazení Pumpjanského dluhů.

Jachta měří 72,5 metru, na palubě je šest kabin pro 12 cestujících, o jejichž pohodlí se stará 20 členů posádky. Loď navržená designérem Albertem Pintem má bazén, vířivku, 3D kino a vybavení pro vodní lyžování a potápění.

Gibraltar loď zabavil v březnu, když přistála u jeho břehů. Zájemci o koupi si ji mohou prohlédnout dnes a v neděli. Ačkoliv západní země už zabavily desítky plavidel sankcionovaných podnikatelů, Axiom půjde jako první z nich do dražby, uvedl list The Guardian.

Pumpjanskij je majitelem a předsedou představenstva výrobce ocelových trubek OAO TMK, dodavatele ruské státní energetické společnosti Gazprom, píše BBC. Do letošního jara pod holding TMK spadal i český výrobce průmyslových armatur MSA z Dolního Benešova na Opavsku. Na 58letého Pumpjanského, jehož majetek se odhaduje na 1,84 miliardy liber (53 miliard korun), uvalila sankce Evropská unie, Británie i Spojené státy. Podle listu The Guardian byl jedním z oligarchů, kteří měli nejužší vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.