Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Španělská loď hrozila u Gibraltaru zbraněmi. Britové vyslali vlastní plavidla

Gibraltar
Gibraltar
Foto: Pixabay

Ve vodách u Gibraltaru došlo v neděli k rozmíšce mezi španělským a britským námořnictvem. Španělská vojenská loď nejprve vyzvala komerční plavidla, aby opustila „španělské teritoriální vody“. Britové pak reagovali vysláním vlastních plavidel a kritikou Španělska za incident.

Podle deníku Independent v neděli nejprve španělské vojenské plavidlo vyzvalo v rádiové komunikaci lodě, které kotvily u Gibraltaru, k opuštění „španělských teritoriálních vod“. Správa tamního přístavu naopak nařídila lodím, aby zůstaly a britské námořnictvo vyslalo do oblasti vlastní plavidla.

Mluvčí vlády britského zámořského území pak označil incident za „hloupou hru“ a připomněl, že vody v okolí Gibraltaru spadají pod britskou suverenitu a jako takové jsou uznávány mezinárodním právem.

„Zdá se, že jsou ve španělském námořnictvu stále tací, kteří si myslí, že mohou opovrhovat mezinárodním právem,“ sdělil mluvčí. „Pravděpodobně to souvisí s rostoucím extrémismem v některých částech španělského politického spektra,“ dodal.

Ze záznamu rádiové komunikace vyplývá, že posádka jedné z kotvících komerčních lodí reagovala na španělskou výzvu žádostí o potvrzení. „Neplujeme na moři, ale právě teď jsme zakotvení,“ informovala posádka španělské námořníky a žádala, aby „ověřili, zda skutečně mají na mysli jejich loď.“ Vzápětí byli opět vyzváni k opuštění španělských vod.

Na to reagovalo britské námořnictvo. „Královské námořnictvo vyslalo na místo hlídkové motorové čluny,“ uvedla ve zprávě k incidentu Gibraltarská vláda, která nyní celou událost vyšetřuje. „Poté, co byla španělská válečná loď vyzvána silami královského námořnictva, odplula pomalu podél Gibraltarského pobřeží s odkrytými a obsluhovanými zbraněmi,“ stojí dále ve zprávě.

Španělsko postoupilo Gibraltar Británii v roce 1713 v rámci Utrechtské smlouvy, která zakončila války o španělské dědictví. V roce 1830 se formálně stal britskou kolonií. V letech 1967, 1976 a 2002 se na Gibraltaru konala referenda o připojení ke Španělsku, většina obyvatel se však vyjádřila proti.

Témata:  Španělsko námořnictvo Gibraltar Velká Británie moře

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.