Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Google podváděl, na účet Francie musí poslat miliardy

Logo společnosti Google
Logo společnosti Google
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Americká internetová společnost Google se dohodla s francouzskými úřady, že zaplatí téměř jednu miliardu eur (25,9 miliardy Kč), aby urovnala vyšetřování, které se týká podezření z daňových podvodů a které začalo před čtyřmi lety. Dohoda by mohla vytvořit právní precedens pro další velké technologické společnosti ve Francii, informovala agentura Reuters.

"Ukončili jsem daňové a s tím související spory, které jsme vedli ve Francii mnoho let," uvedl Google v prohlášení. Dodal, že urovnání zahrnuje pokutu 500 milionů eur a doplacení daní 465 milionů eur.

Vyšetřovatelé Google podezřívali, že nepřiznal část svých aktivit ve Francii, aby se tam vyhnul placení poplatků z těchto aktivit. Google, který je součástí skupiny Alphabet, platí ve většině evropských zemí jen nízké daně, protože téměř veškeré tržby vykazuje v Irsku, kde má sídlo. To je možné díky mezeře v mezinárodním daňovém právu.

Konečná částka je nižší než 1,6 miliardy eur, které ministerstvo financí požadovalo po firmě v roce 2016, kdy úřady provedly razii v pařížských kancelářích firmy. Tehdy také ministerstvo urovnání sporu s firmou vyloučilo.

Ministr pro státní rozpočet Gérald Darmanin listu Le Figaro řekl, že urovnání vytvoří právní precedens a dodal, že vláda jedná s několika dalšími společnostmi, a to jak s velkými, tak s malými. Jejich názvy však neuvedl.

Evropské země se snaží o to, aby mohly danit zisky nadnárodních technologických firem v zemích, ve kterých jsou zisky vytvořeny. Francie prosazuje digitální daň, která by pokryla všechny členské státy Evropské unie. Narazila ale na odpor Irska, Dánska, Švédska a Finska. Francie proto schválila vlastí digitální daň. Na to reagoval americký prezident Donald Trump, který pohrozil zavedením cla na francouzské víno. Oběma zemím se koncem minulého měsíce podařilo uzavřít kompromisní dohodu.

Témata:  Francie Google podvod daně

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 16:42

Světový den marihuany: Aneb když kulturní symbol narazí na politickou moc

Marihuana už dávno není jen symbolem rebelie nebo svobody – stala se politickým nástrojem, kulturním hnutím i předmětem vážných debat o právu, zdraví a odpovědnosti. Zatímco v některých zemích už je její legálnost běžnou realitou, jinde stále budí vášně. A v Česku? Tam pomohla vyšvihnout do sněmovny Piráty, ale také ukazuje, jak těžké je přejít od kampaní k systémové změně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.