Aktualizovaná obvinění jsou nejnovějším krokem úřadů proti praktikám společnosti Google. Ta již čelí několika žalobám, včetně žaloby amerického ministerstva spravedlnosti, která podnik viní z praktik poškozujících hospodářskou soutěž.

Tento týden utrpěla společnost Google porážku v zásadním antimonopolním sporu s Evropskou komisí. Tribunál Evropské unie totiž ve středu zamítl odvolání firmy proti pokutě 2,42 miliardy eur (více než 60 miliard Kč), kterou komise Googlu vyměřila v roce 2017 za zneužívání dominantního postavení na trhu.

Upravená žaloba amerických států, která byla v pátek předložena soudu v New Yorku, viní z Google z používání monopolistických a nátlakových praktik s cílem dominovat trhu s internetovou reklamou a vytlačovat z něj konkurenci. Google je největším internetovým vyhledávačem na světě a jedničkou na světovém trhu s internetovou reklamou.

Tržní hodnota americké společnosti Alphabet, která je majitelem Googlu, tento týden poprvé překonala hranici dvou bilionů dolarů (zhruba 44 bilionů Kč). Alphabet se tak stal po firmách Apple a Microsoft třetí americkou veřejně obchodovanou společností, která tuto hranici pokořila.

Alphabet v poslední době těží z oživení výdajů na digitální reklamu a z růstu cloudových služeb. Firma minulý měsíc oznámila, že ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 68 procent na téměř 19 miliard dolarů. Její celkové tržby stouply o 41 procent na více než 65 miliard dolarů, což překonalo očekávání analytiků.