Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Gruzie a Moldavsko oficiálně požádaly o vstup do Evropské unie

Evropská unie, ilustrační fotografie.
Evropská unie, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Gruzie dnes oficiálně předložila žádost o vstup do Evropské unie, oznámil podle agentury AFP premiér země Irakli Garibašvili. Moldavská prezidentka Maia Sanduová dnes rovněž podepsala oficiální žádost o členství své země v EU, uvedl Reuters. Dokument by měl dorazit do Bruselu v nadcházejících dnech. Po přijetí do EU volá také Ukrajina, která od minulého čtvrtka čelí ruské invazi.

"Předkládáme žádost o vstup do Evropské unie," oznámil podle AFP gruzínský premiér poté, co podepsal příslušný dokument.

"Gruzie je evropská země. Naše země v průběhu mnoha století patřila k oblasti evropské kultury a civilizace a i dnes přispívá cenným vkladem k její ochraně a rozvoji," citovala premiérova slova agentura Anadolu. Gruzie, Moldavsko ani Ukrajina zatím nepatří mezi kandidátské země. V úterý ale Evropský parlament vyzval unijní orgány, aby pracovaly na přiznání tohoto postavení pro Ukrajinu a aby ji začlenily do jednotného unijního trhu.

S Gruzií EU rozvíjí vztahy na základě takzvané dohody o přidružení, díky níž se například snížila cla pro podniky vyvážející do této zakavkazské země.

"Chceme žít v míru, demokracii a svobodě. Zatímco některá rozhodnutí si žádají jistý čas, jiná musí být přijata rychle a razantně a s využitím příležitostí, které přináší proměny dnešního světa," řekla Sanduová na tiskové konferenci v Kišiněvě. "Trvalo 30 let, než Moldavsko dospělo, ale dnes je země připravená přijmout zodpovědnost za svou vlastní budoucnost," řekla moldavská prezidentka před kamerami.

Témata:  Gruzie EU

Související

Aktuálně se děje

15:10

14:23

Felix Slováček: „Tohle Anička nechtěla.“ Poslední přání, které mění rodinnou tradici

Rodina zesnulé Aničky se rozhodla respektovat její poslední vůli. Místo v rodinné hrobce přenechají jiným – dívka si totiž přála odejít jinam.

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.