Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hackeři z Ruska kradli v bankách po celém světě, jde o miliardy

Útok hackera, ilustrační fotografie
Útok hackera, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Banky v desítkách zemí měla o více než 100 milionů dolarů (asi 2,3 miliard Kč) s použitím škodlivého programu připravit skupina označovaná jako Evil Corp. Americké úřady nyní ve věci obžalovaly dva ruské občany, kteří měli být šéfové celého hackerského gangu.

Americké ministerstvo financí zároveň spustilo sankce proti sedmi ruským firmám a 17 lidem, podezřelým z působení v Evil Corp, "jedné z nejaktivnějších organizací ve světě počítačového zločinu". Uvedly to dnes světové agentury.

Maxim Jakubec byl podle obžaloby vůdcem skupiny, Igor Turašov jeho pomocníkem, napsala agentura Reuters. Oběťmi spiknutí se podle obžaloby podané u federálního soudu v Pittsburghu stalo několik subjektů, včetně školy, ropné firmy a finančního ústavu First Commmonwealth Bank. Dvě transakce byly zpracovány prostřednictvím Citibank v New Yorku. Mluvčí obou bank dosud na žádosti o vyjádření neodpověděli.

Obžaloba byla podána 12. listopadu, ale zveřejněna byla až dnes.

Jakubec byl jedním z prvních uživatelů programu známého jako Dridex, který již více než osm let škodí bankám a podnikům. Program, který se poprvé objevil na konci roku 2011, má podle odborníků na počítačovou bezpečnost na svědomí miliony dolarů ukradené po celém světě. Experti si už dlouho mysleli, že program je dílem ruských hackerů.

Jakubec podle amerického ministerstva v posledních letech spolupracoval s ruskou tajnou službou FSB na projektech pro ruskou vládu.

Washington z počítačových zločinů obviňuje ještě jednoho Rusa, připomněl server Newsru.com případ Alexeje Burkova, kterého Izrael minulý měsíc vydal do USA. Devětadvacetiletý Burkov podle Washingtonu na síti ukradl data z kreditních karet asi 150.000 Američanů, která pak prodal se ziskem kolem 20 milionů dolarů (460 milionů korun). Sám jakékoli provinění popírá.

Témata:  hackeři banky peníze Rusko

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy