Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hackeři zaútočili na ministerstvo financí USA, musela zasednout Národní bezpečnostní rada

Útok hackera, ilustrační fotografie
Útok hackera, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Sofistikovaná skupina hackerů podporovaná zahraniční vládou získala informace z amerického ministerstva financí a z úřadu, který je zodpovědný za pravidla provozu internetu a za telekomunikační služby. S odvoláním na informované zdroje to dnes uvedla agentura Reuters.

"Vláda Spojených států si je těch zpráv vědoma a přijímá veškeré nutné kroky, aby identifikovala a napravila případné problémy spojené s touto situací," řekl mluvčí Národní bezpečnostní rady John Ullyot.

Podle zdrojů za útokem hackerů zřejmě stojí Rusko. Napadení také nejspíš souvisí s nedávno zveřejněným útokem na FireEye, významnou americkou kybernetickou společnost spolupracující s vládou i komerčním sektorem.

Mezi členy amerických zpravodajských služeb panují obavy, že hackeři, kteří se zaměřili na ministerstvo financí a Národní telekomunikační a informační úřad (NTIA) spadající pod ministerstvo obchodu, použili podobný nástroj k proniknutí do jiných vládních agentur. Které agentury by to měly být, zdroje neuvedly.

Podle zdrojů šlo o tak vážný incident, že se v sobotu v Bílém domě sešla Národní bezpečnostní rada. Několik zdrojů uvedlo, že se hackerům dařilo měsíce sledovat vnitřní e-mailovou komunikaci zaměstnanců ministerstva a úřadu NTIA. Podle zdrojů šlo o sofistikované postupy, kdy hackeři dokázali oklamat ověřovací kontroly platformy Microsoftu.

Rozsah ohrožení je zatím nejasný, vyšetřování je v počáteční fázi. Podle jednoho ze zdrojů na něm pracuje řada federálních agentur, včetně Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Témata:  hackeři USA

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 20:07

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimir Putin, ruský prezident

Putin je jako auto na dálnici bez brzd. Nic ho nezastaví, píše server

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.