reklama

Podle dohody, která byla podrobně projednána v úterý zprostředkovateli Katarem a Francií, mají být léky a humanitární pomoc dodány civilistům v Pásmu Gazy výměnou za léky pro rukojmí, které bylo uneseno Hamásem 7. října. Dohoda se týká léků pro 45 rukojmí.

Vysoce postavený člen politického vedení úřadu Hamasu Músá abú Marzúk ve středu představil nové podmínky. Na sociální síti X uvedl, že "za každou krabičku léků, která jde k rukojmím, půjde 1000 krabiček obyvatelům Pásma Gazy."

Dodávky budou probíhat přes země, kterým Hamás důvěřuje, nikoliv přes Francii. Léky budou rozděleny různým nemocnicím, a kamiony s léky vstoupí na území bez izraelské kontroly, dodal Marzúk.

Mluvčí izraelské vlády Ejlon Levy se k nejnovějším podmínkám Hamásu nevyjádřil. Dodávky s pomocí do Pásma Gazy byly dosud pod izraelským dozorem, aby se v nich nenacházely zbraně a munice.

Bezpečnostní zdroj v Egyptě informoval, že katarský letoun s léky přistál ve středu na letišti v al-Aríš, nedaleko hraničního přechodu Rafah. Francie již oznámila, že léky budou předány nemocnici v Rafahu, kde je převezme Červený kříž, a následně budou rozděleny a přepraveny k rukojmím.

Během listopadového dočasného příměří, zprostředkovaného Katarem, propustil Hamás desítky rukojmí výměnou za palestinské vězně v Izraeli. Po útoku na Izrael 7. října bylo zabito přes 1200 lidí a přibližně 250 lidí bylo uneseno jako rukojmí. Izraelští představitelé uvádějí, že 132 z nich je stále zadržováno a 27 bylo údajně zabito.