Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hamás odmítl nejnovější návrh mezinárodních zprostředkovatelů na příměří v Pásmu Gazy

Hamás - zkratka pro Hnutí islámského odporu
Hamás - zkratka pro Hnutí islámského odporu
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Izraelská bezpečnostní služba Mossad v neděli oznámila, že palestinské militantní hnutí Hamás odmítlo nejnovější návrh mezinárodních zprostředkovatelů na příměří ve válce v Pásmu Gazy. 

Odmítnutí návrhu podle Mossadu návrhu potvrzuje, že šéf hnutí Hamás v Pásmu Gazy Jahja Sinwár nechce humanitární dohodu a návrat rukojmí, nadále pokračuje ve využívání napjaté situace s Íránem a má za cíl celkové vystupňování napětí v oblasti Blízkého východu.

Mossad to uvedl v prohlášení, které zveřejnila kancelář izraelského premiéra, dodává AFP.

USA, Egypt a Katar usilují zprostředkovat příměří v konfliktu a minulý týden se uskutečnila jednání v egyptské Káhiře.

Hnutí Hamás v sobotu uvedlo, že zprostředkovatelům v Egyptě a v Kataru zaslalo svou odpověď na návrh příměří, který dostalo minulé pondělí (8. dubna).

Ten zahrnoval šestitýdenní zastavení bojů a výměnu přibližně 40 rukojmích za stovky palestinských vězňů včetně 100 odsouzených k doživotnímu vězení za vraždu Izraelců.

Došlo by také ke zvýšení dodávek humanitární pomoci do Pásma Gazy a k návratu mnoha – údajně až 150.000 – přesídlených Palestinců do toho, co po izraelské vojenské operaci zůstalo z jejich domovů.

Témata:  Izrael HAMÁS Válka v Izraeli s Hamásem

Aktuálně se děje

22. května 2024 19:08

V Tatrách zemřel český turista. Osudným se mu stal pád

Ve Vysokých Tatrách na Slovensku v úterý zahynul třiačtyřicetiletý český turista, informovala agentura TASR s odkazem na tamní Horskou záchrannou službu. Muž zemřel při pádu během výstupu na Gerlachovský štít. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy