reklama

"Jakékoli (politické) uspořádání v Pásmu Gazy či řešení palestinské otázky bez Hamásu nebo odbojových frakcí je iluze," uvedl Haníja v televizním projevu, přičemž narážel na podepsání Deklarace o zásadách palestinské autonomie z roku 1993 v USA.

Tento dokument předpokládal částečnou autonomii Pásma Gazy a části Západního břehu Jordánu kolem Jericha s perspektivou budoucího vytvoření samostatného Palestinského státu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že Izrael neustoupí od svého záměru zlikvidovat palestinské hnutí Hamás, i přes mezinárodní tlak.

Toto prohlášení učinil během návštěvy věznice na jihu Izraele, kde armáda vyslýchá příslušníky Hamásu zadržené v Pásmu Gazy, den poté, co Organizace spojených národů (OSN) schválila rezoluci o okamžitém humanitárním příměří ve válce mezi Izraelem a Hamásem.

Izraelský ministr zahraničí Eli Kohen také potvrdil, že Izrael bude pokračovat ve válce proti Hamásu s nebo bez mezinárodní podpory. Tato prohlášení přicházejí po vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena, který konstatoval, že Izrael ztrácí mezinárodní podporu kvůli neustálemu bombardování Pásma Gazy.

Biden uvedl, že bezpečnost Izraele může spoléhat na Spojené státy, ale zároveň varoval, že Izrael ztrácí podporu v důsledku nevybíravých bombardování. Více než tři čtvrtiny 193členného Valného shromáždění navíc v úterý podpořily rezoluci OSN poté, co ji Spojené státy minulý týden na zasedání Rady bezpečnosti (RB) vetovaly. Česká republika spolu s dalšími 7 zeměmi hlasovala proti. 23 zemí se hlasování zdrželo, uvedla agentura Reuters.

V polovině listopadu už schválila první a jediné usnesení k válce v Izraeli RB OSN. Ta požadovala "naléhavé a rozsáhlé humanitární přestávky a koridory po dostatečnou dobu" v konfliktu mezi Izraelem a radikálním islamistickým hnutím Hamás v pásmu Gazy. Cílem těchto opatření je umožnit civilistům přístup k humanitární pomoci.

Šlo o první rezoluci RB OSN týkající se současného konfliktu. Izraelské ministerstvo zahraničí rezoluci odmítlo s argumentem, že není vhodné přijímat tato opatření, dokud Hamás drží rukojmí.

Patnáctičlenná Rada bezpečnosti překonala patovou situaci, kdy předtím čtyřikrát neúspěšně usilovala o přijetí rezoluce. Rezoluci, vypracovanou Maltou RB OSN přijala 12 hlasy přičemž tři stálí členové s právem veta - Spojené státy, Británie a Rusko - se zdrželi hlasování.