Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Harrisová dotahuje první stovku volitelů, Trump jich má téměř dvakrát tolik

Donald Trump
Donald Trump
Foto: Depositphotos

Projekce serveru CNN, BBC a dalších médií zatím ukazují, že tři a půl hodiny po uzavření prvních volebních místností má republikánský kandidát Donald Trump na kontě 178 volitelů, zatímco jeho demokratická soupeřka Kamala Harrisová pouze 99.

Volitelů má tři a půl hodiny po uzavření prvních volebních místností na kontě více Trump než Harrisová. Podle projekcí CNN získal nejprve státy Indiana (11 volitelů) a Kentucky (8). Harrisová měla hodinu a půl po zavření prvních místností podle projekcí získat tři volitele ve Vermontu. O pár minut později projekce přiřkly Trumpovi další 4 volitele ze Západní Virginie.

Dvě hodiny po uzavření prvních volebních místností měla Harrisová téměř 8 milionů hlasů, zatímco Trump o milion více. Na počet volitelů ale podle projekcí vedl se ziskem 90 oproti 27 u Harrisové.

K výše uvedeným si přičetl Trump 30 volitelů z Floridy, 11 z Tennessee, 9 z Alabamy, 7 z Oklahomy a 10 z Missouri. Harrisová si naopak podle projekcí připočítala 10 volitelů za Maryland, 3 volitele za DC (District of Columbia) a 11 volitelů za Massachusetts.  

Dvě a půl hodiny po uzavření prvních volebních místností měl Trump na kontě už 105 volitelů. Podle projekcí získal 9 dalších za Jižní Karolínu a 6 za Arkansas. O půl hodiny později projekce přiřkly Trumpovi 3 volitele z Wyomingu a stejný počet z Jižní a Severní Dakoty.

Dalších 40 volitelů by měl získat v Texasu, naopak Harissová si zajistila 22 volitelů za Illinois a Delaware a 28 volitelů za New York. 14 volitelů pak získala za New Jersey. Tři a půl hodiny po uzavření prvních volebních místností tak měla Harrisová na kontě 99 volitelů, zatímco Trump si po predikované výhře Ohiu připsal 178 volitelů.

Počty volitelů jsou důležitější než samotné počty hlasů, které nejsou tak průkazné. Navíc se předpokládalo, že sčítání výsledků bude zpočátku dominovat republikánský kandidát. Jeho demokratická protivnice začne náskok stahovat až v nadcházejících hodinách.

Fenomen, který je nazýván „červená fata morgána“ nebo „modrý posun“, popisuje situaci, kdy se počáteční vedení republikánského kandidáta po uzavření volebních místností ztratí, jakmile jsou započítány korespondenční hlasy, jejichž součet se započítá později.

Tento jev se stal známým po volbách v roce 2020, kdy počítání korespondenčních hlasů ve státech jako Georgia nebo Pensylvánie prodlužovalo výsledky voleb i o několik dní. Bývalý prezident Donald Trump na tento jev poukazoval při šíření nepravdivých tvrzení o volebních podvodech, přičemž realita spočívá v různých pravidlech o tom, kdy mohou být korespondenční hlasy započítány.

Témata:  prezidentské volby USA 2024 USA Donald Trump Kamala Harrisová

Související

Aktuálně se děje

5. listopadu 2024 16:54

Válka Agáty Hanychové pokračuje. Advokát už se ozval druhé straně

Agáta Hanychová si umí dělat nepřátele. V poslední době byl vyhrocený zejména její vztah s bývalým partnerem Jaromírem Soukupem. To ale není všechno. Naposledy influencerka pohrozila žalobou vůči Nele Slovákové. Jak reagovala vítězka reality show Hotel Paradise? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Volby v USA jsou ve finále. Sčítání ukazuje první výsledky, Trump podle predikcí vyhraje

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.