reklama

Harrisová byla podle všeho v čele americké vlády necelou hodinu a půl. Dopis o předání pravomocí zaslal Biden špičkám Kongresu v 10:10 místního času a podle následného prohlášení Bílého domu provizorium skončilo v 11:35. Harrisová tento čas strávila ve své pracovně v Bílém domě, uvedla mluvčí Jen Psakiová.

Prezidentské pravomoci dostala na dobu, kdy byl Biden v nemocnici pod anestezií. Někdejší senátorka za stát Kalifornie je první viceprezidentkou v historii USA, přičemž prezidentku zatím země nikdy neměla.

Dočasné předání prezidentských pravomocí viceprezidentovi už USA zažily. V letech 2002 a 2007 tento postup zvolil tehdejší šéf Bílého domu George Bush mladší rovněž kvůli kolonoskopiím.

Zákrok, který dnes podstoupil Biden, prezentoval Bílý dům jako součást pravidelné prohlídky ve vojenské nemocnici Waltera Reeda severně od Washingtonu. Mluvčí Psakiová uvedla, že Bílý dům během dne zveřejní souhrn se závěry z vyšetření. Poslední plnohodnotnou prohlídku podle agentury AP Biden absolvoval na konci roku 2019.

Bidenův zdravotní stav je bedlivě sledován i proto, že se po loňských volbách stal nejstarším člověkem, který kdy nastupoval do funkce amerického prezidenta. Bývalému senátorovi a viceprezidentovi bude v sobotu 79 let.