reklama

Prodemokratičtí politici se domnívali, že v hlasování získají většinu, která jim dá možnost více ovlivňovat budoucnost této bývalé britské kolonie. Místo toho, aby teď pořádali předvolební shromáždění, je ale mnoho aktivistů zatčených a čeká na soud. Další uprchli z hongkongského území, píše agentura Reuters.

"Všechno se přihodilo tak rychle. Uběhl rok a skoro žádní demokraté už nezbývají. Všichni jsou buď ve vězení, nebo v exilu," řekl 25letý Sunny Cheung, který žádá o azyl ve Spojených státech, aby unikl pronásledování. "Proto se musíme držet svých zásad a nezapomínat na historii, zvlášť když tolik vůdčích osobností demokratického hnutí obětovalo svou svobodu a je nyní za mřížemi," dodal.

Hongkongské parlamentní volby byly plánovány na 20. září 2020, ale kvůli pandemii covidu-19 byly odloženy. V únoru policie obvinila 47 hongkongských prodemokratických politiků ze spiknutí s cílem svrhnout vládu, protože se v červenci 2020 zúčastnili nezávisle organizovaných primárek, při kterých měli být vybráni demokratičtí kandidáti pro parlamentní volby. Vlády Hongkongu a Pekingu v té době varovaly, že tím mohou porušit zákon.

Krátce po jejich zatčení čínský parlament oznámil zásadní změny volebního systému ve prospěch propekingských sil, včetně zmenšení počtu přímo volených poslanců z poloviny na zhruba čtvrtinu. Kandidáty na poslance nově nominuje volební výbor, kde většina členů je věrná komunistické vládě v Pekingu.

Hongkongská ministryně spravedlnosti Teresa Chengová tento týden v prohlášení uvedla, že "věk, profese a původ kandidátů jsou podstatně rozmanitější než v předchozích volbách". Hongkongská vůdkyně Carrie Lamová prohlásila, že "volby budou letos vyváženější a kandidáti budou lépe reprezentovat občany". "Zvoleni budou ti, kdo budou městu vládnout vlastenecky," dodala.

Třiatřicet prodemokratických aktivistů, kteří jsou od primárek zadržováni, se neobjeví před soudem dřív než v březnu. V listopadu soud jejich případ odročil, mimo jiné, aby dal čas na překlad téměř 10.000 stránek důkazů předložených prokuraturou. Obhájci demokratů uvedli, že prokuratura ještě obvinění plně nezveřejnila, takže je těžké poskytovat klientům právní rady.

Lidé, kteří jsou drženi ve vazbě, mají nárok na dva návštěvníky denně i zásilky jídla. Někteří se pustili do psaní esejí a knih, na což dostanou příděl dvou psacích per měsíčně. Další se věnují četbě či studiu; měsíčně mohou požádat o šest knížek. Čtrnáct lidí zadržených v souvislosti s demokratickými primárkami, mezi nimiž jsou i bývalí poslanci a právníci, bylo propuštěno na kauci.

Několik demokratů, kteří s agenturou Reuters mluvili, vyzvalo navzdory rizikům hongkongské voliče, aby volby ignorovali nebo do uren vhodili prázdné lístky. Úřady v posledních týdnech zatkly deset lidí, které viní z nabádání voličů k odevzdání prázdných volebních lístků.

"Nemůžeme dělat moc, ale toto je chvíle, kdy lze projevit odpor," prohlásil jeden z demokratů s odkazem na bojkot voleb.

V místních volbách koncem roku 2019 demokraté získali 90 procent z téměř 500 křesel, která byla ve hře. Volební účast dosáhla rekordních 71 procent. Parlamentních voleb se ale žádná z hlavních opozičních stran neúčastní, protože hlasování je podle nich nedemokratické.

Hongkongské úřady se snaží účast ve volbách podpořit mimo jiné organizováním bezplatné dopravy k volebním místnostem či výzvami na sociálních sítích. "Chtějí přimět k hlasování co nejvíc lidí, aby ukázali, že v Hongkongu nejsou žádné problémy a že všechno je normální," uvedl Cheung.

Ze 153 kandidátů, kteří se ucházejí o 90 křesel, je naprostá většina věrná Pekingu a jen pár je označováno za umírněné. Vysoký čínský představitel Sia Pao-lung, který má v Pekingu na starosti záležitosti Hongkongu a Macaa, nedávno prohlásil, že "destabilizující síly" se nebudou moci hlasování účastnit a volby budou "pozitivní".