Těžkooděnci dnes byli nasazeni u hongkongského parku královny Viktorie, kde se lidé před covidovou pandemií scházeli ke každoroční pietě připomínající pekingský masakr. Úřady uzavřely části lokality a varovaly před nepovolenými shromážděními.

Čínské úřady zakazují jakékoli veřejné připomínání událostí, které se staly před 33 lety. Také úřady ostrovního autonomního území proti takovým akcím v minulých letech zakročily.

Dnes uplynulo 33 let ode dne, kdy čínští vojáci zahájili střelbu, aby ukončili studentské protesty v centru Pekingu. Čína nikdy neposkytla údaje o počtu obětí, ale organizace na ochranu lidských práv a svědci tvrdí, že může jít o tisíce.

Propekingská správkyně Hongkongu Carrie Lamová tento týden varovala, že na jakékoli připomínkové akce se budou vztahovat národní bezpečnostní zákony. Čína přitom v červnu 2020 v Hongkongu zavedla přísný zákon o národní bezpečnosti. Na jeho základě je možné trestat až doživotím podvratnou činnost, terorismus či spolupráci se zahraničními silami.

V uplynulých dvou letech byly tradiční pietní akce v Hongkongu zakázány s poukazem na koronavirová omezení. Nynější opatření proti šíření covidu-19 umožňují venkovní setkání nanejvýš čtyř lidí.

Na Tchaj-wanu, který Čína považuje za svoji odpadlickou provincii a který má demokratickou vládu, jsou na dnešek naplánovány veřejné připomínky událostí z Tchien-an-men.

Prezidentka ostrovní země Cchaj Jing-wen kritizovala, že "kolektivní vzpomínka na 4. červen je v Hongkongu systematicky vymazávána". "Ale my se domníváme, že taková hrubá síla nemůže vymazat paměť lidí," uvedla prezidentka v příspěvku na sociálních sítích. "Když je demokracie v ohrožení a autoritářství ve světě expanduje, musíme podporovat demokratické hodnoty," dodala nejvyšší představitelka Tchaj-wanu.