Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci června deficitem 215 miliard Kč

Ministerstvo financí, ilustrační fotografie.
Ministerstvo financí, ilustrační fotografie.
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci června deficitem ve výši 215,4 miliardy korun. Po očištění o příjmy a výdaje na projekty z Evropské unie a finančních mechanismů byl schodek ještě vyšší, konkrétně činil 251,4 miliardy korun.

Na nejnovější údaje upozornilo ministerstvo financí. Podle ministra Zbyňka Stanjury (ODS) přineslo červnové hospodaření oproti tradičně slabému květnu výrazné zlepšení o rovných 56 miliard korun.

Na příjmové straně se pozitivně projevily především platby daně z příjmů právnických osob ve výši 67,9 miliardy a příjmy z rozpočtu Evropské unie ve výši 47,3 miliardy. Z toho 44,5 miliardy bylo do rozpočtu zapojeno z Národního plánu obnovy, který dosud znamenal pro rozpočet pouze výdaje na předfinancování projektů.

"Potvrdil se tak předpoklad z předchozích měsíců, že vývoj plnění rozpočtu není lineární a výrazně jej ovlivňují skokové platby, jako bude v srpnu mimořádně vysoká dividenda ČEZu a v září splatnost záloh na windfall tax za první tři čtvrtletí. S premiérem Fialou jsme dohodnuti, že vláda nyní hospodaření rozpočtu za první polovinu roku vyhodnotí a v průběhu července rozhodne, zda bude nutné provést ve druhém pololetí úspory s cílem co nejméně se odchýlit od plánované výše schodku za celý letošní rok," dodal Stanjura.

Za meziročním zhoršením salda o 32,4 miliardy korun stál především nárůst výdajů v sociální oblasti, pomoc občanům a firmám s vysokými cenami energií, obsluha státního dluhu navýšená výplatou úrokových výnosů z protiinflačních státních dluhopisů (+14,5 mld. Kč) či vyšší investic. Růst daňového inkasa byl dosud posílený mimořádnými příjmy jen o 12,8 mld. Kč z titulu odvodů z nadměrných příjmů.

Témata:  Ministerstvo financí České republiky státní rozpočet

Aktuálně se děje

14. července 2024 10:26

Netanjahu: Izrael zatím neví, jestli útok nepřežili velitelé Hamásu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na sobotní tiskové konferenci řekl, že stále není jasné, zdali se armádě při sobotním útoku v Pásmu Gazy podařilo zlikvidovat dva velitele militantního hnutí Hamás. Informoval o tom server Times of Israel

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy