reklama

V převážně muslimské provincii Cabo Delgado, u jejíhož pobřeží se nacházejí rozsáhlá ložiska zemního plynu, jsou aktivní islamistická uskupení napojená na Islámský stát od října 2017. Intenzita útoků letos zesílila natolik, že islamisté načas ovládli klíčová města regionu na hranicích s Tanzanií a jsou schopni napadat důležité vojenské i civilní cíle. Odvety mosambické armády mnohdy doprovázejí oběti z řad civilistů i ničení infrastruktury.

"Jsme hluboce znepokojeni vývojem humanitární situace v Cabo Delgado, kde konflikt a násilí ponechaly lidi bez jídla a živobytí," uvedla v prohlášení ředitelka WFP pro Mosambik Antonella D’Aprileová. Podle ní špatná bezpečnostní situace ztěžuje humanitárním pracovníkům přístup k nejvíce potřebným.

Podle WFP uprchlo z provincie Cabo Delgado 310.000 lidí do okolních oblastí v Mosambiku, tisíce pak do sousední Tanzanie. Mnoho z běženců je odkázáno na humanitární pomoc.

"Nejnovější zjištění ze systému včasného varování před hladomorem FEWSNET naznačují, že obyvatelstvo bude nadále čelit 'krizové' úrovni nedostatku potravin do začátku roku 2021," uvádí WFP. "Situace je o to znepokojivější s ohledem na to, že Cabo Delgado eviduje druhou nejvyšší hladinu chronické podvýživy v zemi. Podvýživou tu trpí více než polovina dětí do pěti let."

Podle WFP je pro pomoc vnitřním uprchlíkům v severním Mosambiku zapotřebí měsíčně 4,7 milionu dolarů (108 milionů korun).

Organizace patřící pod OSN rovněž varovala, že migrace způsobená násilím hrozí urychlit šíření koronaviru. Chudá země na jihu Afriky dosud podle agentury Reuters zaznamenala 7000 případů covidu-19 a 44 úmrtí.

reklama