Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

IEA: Rusko před zavedením stropu na cenu ropy zvýšilo vývoz, ale klesly mu tržby

Těžba ropy
Těžba ropy
Foto: Pixabay

Rusko před zavedením cenového stropu na ruskou ropu v listopadu zvýšilo vývoz, klesly mu ale příjmy z jejího prodeje. Ve své pravidelné měsíční zprávě to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Skupina ekonomicky vyspělých zemí G7, Evropská unie a také Austrálie zavedly cenový strop od 5. prosince, aby tak Moskvě zkomplikovaly financování její vojenské invaze na Ukrajinu.

Rusko sice ještě předtím zvýšilo export, ale nižší ceny ropy na světových trzích a fakt, že surovinu samo nabízelo ještě levněji zapříčinily, že mu příjmy z prodeje ropy minulý měsíc klesly o 700 milionů dolarů (bezmála 16 miliard Kč) na 15,8 miliardy USD (360 miliard Kč). IEA nadále očekává, že cenový strop v příštím roce sníží těžbu ropy v Rusku o 1,4 milionu barelů denně.

"Zatímco nižší ceny ropy jsou vítanou úlevou pro spotřebitele, kteří čelí prudké inflaci, plný dopad embarg na dodávky ruské ropy a produktů se teprve ukáže," uvedla agentura.

Globální ekonomické problémy a obavy o poptávku v Číně, která je největším dovozcem ropy na světě, letos pomohly vymazat většinu z nárůstu cen ropy. IEA ale zároveň uvedla, že poptávka v některých oblastech byla překvapivě silná.

Čerstvé údaje přiměly Mezinárodní agenturu pro energii zvýšit odhad růstu poptávky po ropě v letošním roce o 140.000 barelů denně na 2,3 milionu barelů denně. Na příští rok pak odhad zvýšila o 100.000 barelů denně na 1,7 milionu barelů denně, což znamená celkovou poptávku 101,6 milionu barelů ropy denně.

"Jak procházíme zimními měsíci a směřujeme na trhu s ropou ve druhém čtvrtletí 2023 k těsnější bilanci, nelze vyloučit další zvýšení cen," dodala IEA.

Témata:  Rusko ropa

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy