reklama

Nárůst počtu případů je patrný především ve velkých městech jako Dillí, Bombaj či Kalkata, kde začíná převažovat koronavirová varianta omikron nad variantou delta, uvádějí podle agentury Reuters místní zdravotní úředníci. Většina infikovaných je ale bez příznaků nebo má příznaky jen mírné a zotaví se rychle doma, dodal Reuters.

Indické úřady se obávají, že se situace v zemi zhorší, až se vlna epidemie dostane do venkovských oblastí. Tam je totiž ve srovnání s velkými městy slabší zdravotnická infrastruktura. Ještě před pár dny bylo patnáctimilionové město Kalkata zodpovědné za polovinu všech nákaz ve státě Bangla (Západní Bengálsko), nyní případy infekce začínají přibývat i v sousedních okresech.

V Dillí, které za poslední den zaznamenalo 10.665 případů nákazy koronavirem, je nicméně podle místních úřadů obsazeno jen sedm procent lůžek na covidových odděleních v nemocnicích. Počet úmrtí pacientů nakažených koronavirem vzrostl od středy v Indii o 325 na 482.876. Celkem má Indie od začátku epidemie 35,11 milionu odhalených infekcí, což je nejvíc po Spojených státech.

Řada indických měst v posledních dnech zpřísnila opatření proti šíření koronaviru, když vyhlásila noční zákazy vycházení, víkendové uzávěry či uzavírky škol. Některé politické strany zrušily i předvolební shromáždění, které organizují před blížícími se místními volbami, na mnoha místech ale mítinky pokračují, píše agentura Reuters.