reklama

Letadlo Antonov An-32 ruské výroby provádělo běžný přepravní let na odlehlé indické ostrovy Andamany a Nikobary, když v červenci 2016 zmizelo z radarů. Poslední kontakt s letadlem byl navázán asi 15 minut po startu ze základny nedaleko jihoindického města Čennai. Během záchranných a pátracích operací tehdy nebyly nalezeny žádné stopy po letadle.

Indické ministerstvo obrany v pátek oznámilo, že pomocí průzkumného mořského dronu bylo ve hloubce 3400 metrů a asi 140 námořních mil od Čennai objeveno trosky ztroskotaného letadla.

Záběry z místa nálezu odpovídají letadlu typu An-32. Ministerstvo obrany dodalo, že objev "na pravděpodobném místě havárie" se zřejmě shoduje s letadlem, které se ztratilo v roce 2016. Jiná ztracená letadla v této oblasti nebyla hlášena.

Letouny An-32 jsou schopny letět až čtyři hodiny bez nutnosti doplnění paliva a indické vojenské letectvo je využívá jako hlavní transportní letadla. Jedna z nejtragičtějších nehod letadla An-32 v Indii se stala v roce 1990 nedaleko letiště v Naí Dillí, při níž zahynulo 20 osob na palubě a tři civilisté na zemi.

Indické vzdušné síly, silně závislé na vybavení z ruské výroby, v posledních letech zažily několik vážných leteckých nehod. Modernizace vojenského letectva probíhá pomalu, což vyvolává obavy o národní bezpečnost.