Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Internet zaplavily dezinformace o COVID-19. Speciální jednotka vyrazila do protiakce

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Speciální tým odborníků, který v březnu zřídila britská vláda, aby na internetu bojoval proti lživým a zavádějícím informacím o koronaviru, řeší až deset dezinformací denně.

A některé z těchto článků mají více shlédnutí než všechny materiály státního zdravotnického systému NHS dohromady, napsal list The Guardian.

Například článek na stránce WND.com, který tvrdí, že jistý doktor v USA vyléčil stovky pacientů nakažených koronavirem, si jen za prvních 24 hodin vysloužil více než 160.000 reakcí britských uživatelů facebooku - navzdory tomu, že obsahuje informace protiřečící těm oficiálním.

Podle průzkumu, který provedl internetový server pro boj proti dezinformacím NewsGuard, to byl vyšší počet než všechny reakce na facebooku a twitteru na informace z webových stránek NHS za posledních 30 dní. Článek o lékaři, který tvrdil, že léčí lidi léky proti malárii a zinkem, patřil minulý týden mezi pět nejsdílenějších článků o nemoci COVID-19 ve Velké Británii.

"Potřebujeme, aby lidé dodržovali rady zdravotních expertů, zůstávali doma, chránili NHS a zachránili životy," řekl ministr médií a kultury Oliver Dowden.

"Je životně důležité, aby si tohle lidé uvědomili. A také potřebujeme rychle zastavit všechny mylné informace a dezinformace, které podkopávají oficiální doporučení. Spolupracujeme se společnostmi provozujícími sociální média a budeme na ně tento týden vyvíjet tlak, aby zamezily šíření falešných zpráv a zvěstí, které mohou stát lidské životy," dodal Dowden.

Když se na internetu nebo v sociálních médiích objeví falešná či nepravdivá informace nebo dezinformace, koordinuje vládní tým další kroky s jednotlivými ministerstvy, aby našel způsob, jak se s obsahem vypořádat, pokud není možné danou zprávu přímo stáhnout.

Ministryně bez portfeje Penny Mordauntová řekla: "Zadržet na deset vteřin dech neslouží jako test ke zjištění koronaviru. Kloktání vody 15 vteřin není lékem. A právě to je ten druh 'rad', které se objevují ze zdrojů předstírajících, že jde o lékařské odborníky."

"Proto vládní odborníci na komunikaci spolupracují se zdravotními úřady, aby podpořili oficiální lékařské rady. Ale i veřejnost může při této snaze pomoci jednoduchými kroky. Než se rozhodnete nějakou informaci sdílet, vždy čtěte dál, než jen titulek, a prověřte si zdroj," dodala Mordauntová.

Témata:  Velká Británie fake news a dezinformace koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

25. listopadu 2024 14:47

Karel Heřmánek a pochybnosti o sebevraždě. Promluvil jeho herecký kolega

Tři měsíce uplynuly v neděli od smrti Karla Heřmánka, ke které došlo za takových okolností, že se jimi musela zabývat i policie. Má se za to, že populární herec spáchal sebevraždu. Nicméně mezi jeho kolegy je jeden, který tomu úplně nevěří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy