Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Íránem se šíří zprávy o chatrném zdraví duchovního vůdce

Alí Chameneí, íránský ajatolláh
Alí Chameneí, íránský ajatolláh
Foto: de.academic.ru

Blízký spolupracovník íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího dnes popřel zprávy o Chameneího horšícím se zdravotním stavu. Tato informace se šíří na sociálních sítích.

Mehdí Fazáelí, který patří podle agentury Reuters ke kruhům kolem Chameneího, na twitteru napsal, že vůdce "se díky Bohu a modlitbám přívrženců těší dobrému zdraví a v plném nasazení plní své plány podle svých zvyklostí". Chameneímu je 81 let a podle sociálních sítí přenesl kvůli zdravotním potížím své povinnosti na syna.

V čele Íránu Chameneí stojí od roku 1989 a má poslední slovo ve většině státních záležitostí. O jeho zdraví se spekulovalo i v minulosti.

Situaci v Íránu bedlivě sleduje Izrael; jeden izraelský představitel citovaný Reuters sdělil, že Izraelci "o informacích kolujících na sítích vědí, ale považují je jenom za zvěsti".

Teheránská burza ovšem na zprávu o horšícím se Chameneího stavu dnes reagovala propadem hlavního indexu o 10.000 bodů, tedy o 0,7 procenta.

Témata:  Alí Chameneí Írán

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 11:43

Rvačka revizorů v MHD: Cestující s dítětem je napadli při kontrole jízdenek

Sociálními sítěmi se od středečního odpoledne šíří videozáznam dramatického incidentu mezi revizory Dopravního podniku Ostrava (DPO) a partnerským párem cestujícím s malými dětmi. Při kontrole jízdenek došlo ke slovní roztržce, která rychle přerostla v fyzický konflikt. Událost nyní šetří policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.