reklama

"Rusko bude pokračovat v rozsáhlých útocích proti Ukrajině s cílem oslabit ukrajinskou morálku a schopnost Ukrajiny pokračovat ve vojenských operacích proti Rusku," uvedl institut. Analytici ale zároveň poukázali na to, že Moskva po téměř dvou letech války asi nemá dostatek rezerv a výrobních kapacit na pravidelné opakování rozsáhlých útoků.

Ruská armáda podle ISW v posledních měsících experimentuje s různými kombinacemi dronů a raket. Snaží se tak odhalit slabá místa ukrajinské protivzdušné obrany.

Rusko podle Zelenského při pátečním útoku použilo téměř každý typ zbraně v arzenálu. "Kinžaly, S-300, řízené střely či drony. Strategické bombardéry vypustily rakety X-101/X-505. Celkem bylo proti Ukrajině vypáleno 110 střel, většina z nich byla sestřelena," vyjmenoval na sociální síti X.

Podle lídra napadené země čelila útokům města Kyjev, Lvov, Oděsa, Dnipro, Charkov nebo Záporoží. Zasažena byla vzdělávací zařízení, rezidenční budovy, rodinné domy, komerční sklady, parkoviště, porodnice či obchodní centrum.

"Bohužel, jsou hlášeny oběti a zranění. Všechny záchranné složky pracují, aby zajistily potřebnou pomoc," podotkl Zelenskyj a vyjádřil upřímnou soustrast rodinám obětí. Popřál také brzké uzdravení zraněným.

"Nepochybně odpovíme na teroristické údery. A budeme pokračovat v boji za bezpečnost celé naší země, každého města, každého občana. Ruský teror musí prohrát a prohraje," dodal ukrajinský prezident.