reklama

Geolokační snímky podle něj potvrzují, že ukrajinské jednotky v oblasti zničily dva důležité mosty - jeden přes řeku Bachmutivka v severovýchodní části města a druhý na silnici západně od Bachmutu do obce Chromove.

O Bachmut svádějí ukrajinští obránci a ruští agresoři v poslední době intenzivní boje s mnoha padlými. Bitva má přitom podle expertů spíš symbolický než strategický význam.

"Preventivní zničení mostů pravděpodobně ukazuje, že ukrajinské jednotky možná chtějí zpomalit přesun ruských sil na východě Bachmutu a omezit na západě ruským silám případné únikové cesty z Bachmutu," píše ISW.

O dobytí Bachmutu, který měl před válkou zhruba 70.000 obyvatel, ruské jednotky usilují přibližně od loňského května. Poradce ukrajinského prezidenta Oleksandr Rodňanskyj na konci února řekl, že ukrajinské síly by se mohly stáhnout z pozic v Bachmutu, pokud bude potřeba. Ukrajina podle něj opevnila oblast západně od Bachmutu takovým způsobem, že i kdyby se ukrajinští vojáci začali stahovat, ruské síly by nemusely být schopny ovládnout rychle celé město.

"Pokud velení ukrajinské armády považuje za nezbytné se z Bachmutu stáhnout, bude zřejmě provádět omezené a kontrolované stahování ze zvlášť obtížných sektorů východního Bachmutu, soudě podle prohlášení Ukrajinců a hlášených ukrajinských akcí," píše ISW.

I podle britského ministerstva obrany je ukrajinská obrana Bachmutu pod velmi tvrdým tlakem. Ruské armádě i jednotkám žoldnéřské Wagnerovy skupiny se podařilo postoupit do severních předměstí města. Tuto oblast sice i nadále ovládají Ukrajinci, jsou ale nyní mnohem více zranitelní vzhledem k tomu, že na ně mohou Rusové útočit ze tří stran, uvedl britští zpravodajci.

"Ukrajina do oblasti vyslala elitní jednotky a během posledních 36 hodin byly zničeny dva klíčové mosty v Bachmutu, včetně životně důležitého mostu spojujícího město s poslední hlavní zásobovací trasou z Bachmutu do obce Časiv Jar," dodalo ministerstvo ve svém prohlášení.

Zástupce bachmutského starosty Alexandr Marčenko britské BBC řekl, že v ulicích města pokračují boje mezi ruskými a ukrajinskými vojáky, ale že Rusové město neovládli. Bachmut je podle něj prakticky zničený, nezůstala v něm jediná nepoškozená budova. Živoří tam asi 4000 až 4500 civilistů, kteří nemají dodávky vody, plynu ani elektřiny. Podle agentury AP dnes přišla o život jedna žena, dva muži pak utrpěli zranění, když se přes provizorní most snažili Bachmut opustit. Podle ukrajinských vojáků, kteří pomáhají civilistům, je teď příliš nebezpečné z města odjíždět autem. Lidé tak musejí odcházet pěšky.

Za uplynulý den odrazily ukrajinské síly přes 150 ruských útoků, informoval dnes ukrajinský generální štáb. "Nepřátelské síly zaměřují své hlavní úsilí na útočné operace na frontách u obcí Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivka a Šachtarske," dodala armáda. Konkrétně Rusové provedli 32 leteckých útoků a šest raketových útoků, v 86 případech útočili ze salvových raketometů. Některé z těchto útoků mířily na civilní infrastrukturu.

Podle Kyjeva mají Rusové v těchto bojích velké ztráty, o čemž svědčí mimo jiné i přeplněné nemocnice v okupované Doněcké oblasti. Pokud jde o boje na frontě u Bachmutu, ukrajinská armáda potvrdila, že Rusové pokračují v úsilí o obklíčení města. Ukrajinci se snaží jejich útoky u několika obcí i nadále odrážet.