"Gazprom sdělil, že nemůže zaručit dodávku objemů plynu objednaných na dnešek kvůli nemožnosti přepravit plyn přes Rakousko," sdělila společnost ENI. Dodávky z rakouského plynovodu TAG, skrze který ruský plyn putuje do Itálie, tak budou dnes nulové. Podle ENI ale Rakousko nadále dostává ruský plyn ze Slovenska, řekl mluvčí společnosti agentuře ANSA. "Pracujeme s Gazpromem na tom, abychom zjistili, zda je možné obnovit dodávky do Itálie," řekl mluvčí.

Podle Gazpromu rakouský provozovatel mu neudělil povolení pro přepravu plynu (přepravní nominaci) do Itálie, protože ruská firma nesplnila nové regulační požadavky.

Itálie v roce 2021 pokrývala ruským plynem zhruba 40 procent své spotřeby. V posledních týdnech ale ruský plyn představoval pouze desetinu celkových dodávek, napsala italská tisková agentura ANSA. Po začátku ruské invaze na Ukrajinu začala italská vláda hledat nové dodavatele, díky kterým by snížila energetickou závislost na Rusku. Kabinet premiéra Maria Draghiho například dojednal zvýšení dodávek z Alžírska, které s Itálií propojuje plynovod. Itálie dále má spojení skrze plynovod s Libyí a další plynovod TAP dopravuje plyn z Ázerbájdžánu. Vláda chce také zprovoznit dva nové LNG terminály.

Do roku 2025 hodlá italská vláda úplně nahradit dovoz ruského plynu, který ročně činil zhruba 30 miliard metrů krychlových. O pět miliard metrů krychlových chystá snížit svou roční spotřebu a 25 miliard metrů krychlových plánuje zajistit nákupem z jiných zemí či zvýšením domácí těžby.