reklama

Celkem Itálie od začátku pandemie odhalila 5,98 milionu případů koronavirové infekce. V zemi kvůli covidu-19 zemřelo 137.247 osob, a patří tak k nejpostiženějším v Evropě. V nemocnicích je v Itálii nyní 10.866 lidí na běžných pokojích a dalších 1226 na jednotkách intenzivní péče.

Nově oznámená pravidla počítají s tím, že od 10. ledna zatím do konce března, kdy končí v zemi nouzový stav, budou smět jezdit veřejnou dopravou, ubytovat se v hotelu či použít vlek v lyžařských areálech jen lidé s potvrzením o očkování proti covidu-19 či o nedávném prodělání této nemoci.

Nutnost takzvaného super zeleného pasu, potvrzujícího očkovaní či prodělání covidu-19, nový vládní dekret rozšiřuje na další aktivity. Nyní je potřeba například pro vstup do vnitřních prostor restaurací, kin či divadel. Jinde, například ve veřejné dopravě či na pracovišti, stačí takzvaný zelený pas. To je potvrzení o negativním testu na koronavirus SARS-CoV-2. Podle deníku Il Sole 24 Ore tak negativní test bude od 10. ledna stačit na veřejnosti pouze na pracovištích či ve školách.

Italská média nicméně ještě ve středu psala i o možnosti rozšíření super zeleného pasu pro všechny zaměstnance, což zatím vláda neschválila. Očekává se ale, že o tom bude možná jednat na příštím zasedání, což bude v lednu.

Italská vláda kvůli nárůstu počtu případů nákazy koronavirem dál zpřísnila protiepidemická opatření: od 10. ledna zatím do konce března, kdy končí v zemi nouzový stav vyhlášený kvůli pandemii, budou smět jezdit veřejnou dopravou, ubytovat se v hotelu či použít vlek v lyžařských areálech jen lidé s potvrzením o očkování proti covidu-19 či o nedávném prodělání této nemoci. S odvoláním na nový dekret, který vláda schválila ve středu večer, o tom dnes informují místní média.

Nutnost takzvaného super zeleného pasu, potvrzujícího očkovaní či prodělání covidu-19, nový dekret rozšiřuje na další aktivity. Nyní je potřeba například pro vstup do vnitřních prostor restaurací, kin či divadel. Jinde, například ve veřejné dopravě či na pracovišti, stačí takzvaný zelený pas. To je potvrzení o negativním testu na koronavirus SARS-CoV-2.

Podle deníku Il Sole 24 Ore tak negativní test bude od 10. ledna stačit na veřejnosti pouze na pracovištích či ve školách. Do vlaků, autobusů, metra či pro ubytování v hotelech, vstupy do bazénů, používání vleků nebo i pro posezení na zahrádkách restaurací bude nutné buď očkování či potvrzení o prodělání nemoci.

Italská média nicméně ještě ve středu psala i o možnosti rozšíření super zeleného pasu pro všechny zaměstnance, což zatím vláda neschválila. Očekává se ale, že o tom bude možná jednat na příštím zasedání, což bude v lednu.

Itálie oznámila ve středu večer 98.030 pozitivních testů na koronavirus za předchozích 24 hodin, což byl nejvyšší denní nárůst od počátku pandemie covidu-19. Provedeno bylo ten den v zemi přes milion testů. Poměr pozitivních testů se od úterý zvýšil ze 7,6 na 9,5 procenta.