reklama

"Sledujeme velmi pozorně důsledky zavření tuniského parlamentu prezidentem Kaísem Saídem," prohlásil dnes italským ministr zahraničí Luigi Di Maio v parlamentu v Římě. "Je důležité, aby se v Tunisku respektovala ústava a parlamentu bylo umožněno vykonávat svou funkci," dodal Di Maio.

Tuniský prezident Saíd v neděli odvolal premiéra a pozastavil na 30 dní fungování parlamentu s tím, že hodlá řídit zemi spolu s novým premiérem, vymění ministry obrany a spravedlnosti, převezme úřad prokuratury a zbaví poslance imunity. Velké politické strany to označily za puč. Podle analytiků jde o nejhorší politickou krizi v zemi za deset let. Saíd reagoval svými kroky na rozsáhlé protivládní protesty, jejichž účastníci kritizovali politiky za nezvládání epidemie covidu-19, která ještě zhoršila dlouhodobé hospodářské problémy země a jejích obyvatel.

Italská Lampedusa, která leží jen asi 130 kilometrů od tuniských břehů, se potýká s větším přílivem migrantů už několik měsíců. Tamní středisko pro migranty má kapacitu jen asi 250 lidí. Běžence z něj italské úřady přepravují většinou na Sicílii, pod níž Lampedusa administrativně spadá. Od začátku roku připlulo do Itálie z Afriky podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) na 27.000 migrantů, loni to za celý rok bylo 34.154 běženců.

reklama