Do 30. září bude v Itálii povinné nosit respirátory v městské hromadné dopravě, vlacích a autobusech. "Jedná se o místa, kde se hromadí lidé a je tam zapotřebí ještě trochu opatrnosti," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Andrea Costa. Podle italských médií vláda stále zvažuje, že ponechá povinnost nosit respirátory na palubě letadel. O opatření chce rozhodnout i po analýze toho, jak k otázce přistupují další země. Zakrytí úst a nosu pak kabinet doporučuje v kinech, divadlech a na krytých stadionech, kde povinnost dnes končí.

Vláda ani neprodloužila povinné očkování proti covidu-19 pro lidi starší 50 let. Povinnost platila od února a pro její splnění museli lidé v této věkové kategorii dostat tři dávky vakcíny. Povinnost nesplnilo zhruba 12 procent osob, uvedl deník La Repubblica. Do konce května finanční úřady rozeslaly 1,2 milionu pokut ve výši 100 eur (2500 korun).

Itálie od jara začala rušit pandemická opatření, například používání covidových certifikátů či povinnost nosit roušky a respirátory na veřejném prostranství. Vláda ale nevylučuje, že opatření znovu zavede na podzim, pokud by vzrostl výskyt koronavirové nákazy.