reklama

První účastníky průzkumu telefonicky oslovil Červený kříž s žádostí o dobrovolné poskytnutí vzorku krve v pondělí. Postupně se bude snažit zkontaktovat všechny vybrané osoby v celkem 2000 měst a obcí po celé zemi.

Italské ministerstvo zdravotnictví, které studii zaštiťuje, chce zjistit, kolik je ve skutečnosti v zemi lidí, kteří koronavirovou infekci prodělali. V oficiálních statistikách totiž chybí zejména ti, u nichž se nákaza nijak neprojevila nebo měli jen mírné příznaky. Nemocní s mírnými symptomy přitom podle odhadů tvoří až 80 procent všech nakažených.

Testy v protilátkové studii budou anonymní, úřady však budou zpětně kontaktovat ty účastníky, u nichž analýzy prokážou protilátky proti koronaviru. Ti pak budou muset podstoupit ještě standardní výtěrový test, aby se zjistilo, zda u nich infekce aktuálně neprobíhá.

Výzkumy, v nichž se zjišťují protilátky proti koronaviru, už má za sebou řada zemí včetně Česka. Například ve Španělsku studie na základě testování 90.000 osob ukázala, že virem SARS-CoV-3 se nakazilo asi pět procent obyvatel. V některých regionech ale byla promořenost mnohem vyšší - například v Madridu testy prováděné na přelomu dubna a května ukázaly, že protilátky má přes 11 procent lidí.

Podle studie francouzského Pasteurova ústavu se k 11. květnu koronavirem nakazilo 4,4 procenta obyvatel Francie, tedy asi 2,8 milionu lidí. Toto číslo je mnohem vyšší, než aktuální statistiky nakažených (145.279), ale příliš nízké na to, aby si francouzská populace vytvořila kolektivní imunitu.

Ani ve Švédsku, které zvolilo v boji s epidemií liberálnější přístup bez celostátní karantény a větších restrikcí, se koronavirem nenakazila podstatná část populace. Například ve Stockholmu mělo ke konci dubna protilátky kolem sedmi procent obyvatel. V Česku studie kolektivní imunity ukázala, že nakažených je zde jen velmi málo - v řádech promile.

reklama